Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 sierpnia 2022 r., sygn. II SA/Gl 630/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Kędzierska, Sędziowie Asesor WSA Tomasz Dziuk (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Nowak, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 sierpnia 2022 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 21 lutego 2022 r. nr SKO.PSŚ/41.5/370/2022/1921 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wójt Gminy G. decyzją z dnia 5 stycznia 2022 r. nr [...] (znak [...]), wydaną m.in. na podstawie art. 17 ust. 1, ust. 1a i ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111 ze zm., dalej w skrócie "u.ś.r.") odmówił A. W. (zwanej dalej "stroną" lub "Skarżącą") przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną w stopniu znacznym T. K. (babcią strony).

W uzasadnieniu decyzji organ ten wskazał, że babcia strony skarżącej, urodzona [...] r. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia 21 października 2020 r. łącznie ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Jednocześnie organ zaakcentował, że według przedłożonego dokumentu nie da się ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność babci Skarżącej.

Ponadto organ ustalił, że niepełnosprawna posiada dwójkę dzieci: córkę w wieku 59 lat (i zarazem matkę Skarżącej), która od 14 lat mieszka i pracuje poza granicami Polski, w związku z czym nie może sprawować opieki nad niepełnosprawną matką, a także syna w wieku 49 lat mieszkającego w K., który nie może się opiekować matką w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną partnerką, która uległa wypadkowi i legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W podsumowaniu uzasadnienia organ I instancji wskazał, że strona nie jest osobą, na której ciąży obowiązek alimentacyjny względem swojej babci, gdyż w tym obowiązku wyprzedzają ją inne osoby spokrewnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00