Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2022 r., sygn. I SA/Wa 162/22
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Przemysław Żmich (spr.) sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska sędzia WSA Elżbieta Lenart Protokolant specjalista Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi O. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia "Dobry Start" uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Burmistrza Miasta [...] z dnia [...] września 2021 r. nr [...].
Uzasadnienie
Decyzją z [...] listopada 2021 r. nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej również: "SKO", "Kolegium", "organ II instancji", "organ odwoławczy"), po rozpatrzeniu odwołania O. A. (dalej również: "odwołująca się", "skarżąca", "strona skarżąca") od decyzji Burmistrza Miasta [...] (dalej również: "Burmistrz", "organ pierwszej instancji") z [...] września 2021 r. nr [...] odmawiającej przyznania świadczenia "Dobry start" na dzieci: D. A., O. A. i I. A., utrzymało w mocy kwestionowaną decyzję.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.
Decyzją z [...] września 2021 r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku O. A. o ustalenie prawa do świadczenia "Dobry start", Burmistrz wydał decyzję odmowną. Uzasadniając swoje stanowisko organ pierwszej instancji wskazał, że stosownie do § 2 pkt 2 lit. d rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start" (Dz.U. z 2021 r. poz. 1092, dalej jako: "nowe rozporządzenie"), świadczenie to przysługuje cudzoziemcom posiadającym kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy". Stwierdził, że dokument ten O. A. posiada od maja 2021 r., wobec czego nie była ona uprawniona do otrzymania świadczenia na małoletnie dzieci za 2019 r.
Organ pierwszej instancji wyjaśnił, że wnioskowane świadczenie określone w programie przysługuje zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: 1) obywatelom polskim; 2) cudzoziemcom: a) obywatelom Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii, b) jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską dwustronnych umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym, c) przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2020 r. poz. 35 ze zm. - dalej jako: "uc"), jeżeli zamieszkują z dziećmi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, d) posiadającym kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy", jeżeli zamieszkują z dziećmi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem obywateli państw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracę na terytorium państwa członkowskiego na okres nieprzekraczający 6 miesięcy, obywateli państw trzecich przyjętych w celu podjęcia studiów lub pracy sezonowej oraz obywateli państw trzecich, którzy mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy.