Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. I SA/Kr 239/22

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Głowacki Sędziowie WSA Inga Gołowska WSA Urszula Zięba (spr.) Protokolant st.sekr.sądowy Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 6 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi J. Ł. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie z dnia 6 września 2021 r., II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 597 zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych).

Uzasadnienie

J. Ł. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. [...]).

Przedstawiając stan faktyczny (zdarzenie przyszłe), wnioskodawca opisał szczegółowo świadczone na rzecz zleceniodawcy usługi programistyczne. Wskazał w szczególności, że tworzy, rozwija i ulepsza oprogramowanie. Działalność wnioskodawcy prowadzona jest w sposób systematyczny, uporządkowany i zaplanowany. Oprogramowanie wytwarzane przez wnioskodawcę jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór będący przedmiotem ochrony prawnoautorskiej. W trakcie wykonywania usług zleconych przez zleceniodawcę nie podlega on jego kierownictwu lub jego przedstawiciela. Na podstawie umowy wnioskodawca przenosi na zleceniodawcę całość powstałych w wyniku realizacji umowy autorskich praw majątkowych do programów komputerowych za co otrzymuje wynagrodzenie. Na kanwie powyższego opisu prowadzonych działań wnioskodawca zadał dwa pytania:

1. czy opisana we wniosku, podejmowana przez wnioskodawcę działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego we wskazany we wniosku sposób stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38 -40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.), dalej "u.p.d.o.f."?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00