Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 marca 2022 r., sygn. II SA/Wa 3352/21

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Karolina Kisielewicz (spr.), Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska, , Protokolant starszy referent Magdalena Frąckiewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2022 r. sprawy ze skargi J. F. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

J. F. w piśmie z 24 sierpnia 2017 r. wniósł do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zastosowanie wobec niego art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, dalej "ustawa emerytalna" (Dz. U. z 2020 r. poz. 723).

W uzasadnieniu wniosku skarżący szczegółowo opisał przebieg swojej służby w Wojskach Ochrony Pogranicza oraz w Straży Granicznej. J. F. wyjaśnił, że po ukończeniu Szkoły [...] w 1987 r., rozkazem został skierowany do [...] Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w [...]. Wnioskodawca podał, że od [...] czerwca 1987 r., przez 3 lata i 2 miesiące, pełnił służbę w Strażnicy Wojsk Ochrony Pogranicza w [...], następnie służył w [...] Oddziale Straży Granicznej w [...] , [...], Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym [...] Oddziału Straży Granicznej w [...], na stanowiskach: pomocnik dowódcy strażnicy, starszy strażnik graniczny, młodszy asystent-komendant izby zatrzymań, technik kryminalistyki, kierownik zespołu konwojowo-ochronnego.

J. F. podniósł, że do jego obowiązków zarówno przed 1990 r. jak i po przemianach ustrojowych w Polsce, należała ochrona nienaruszalności granicy państwowej. Nie była to działalność o charakterze politycznym. Żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza w środowisku miejscowej ludności cieszyli się bardzo dużym szacunkiem i zaufaniem, nikogo nie prześladowali. Wnioskodawca dodał, że był to okres znacznego wzrostu przestępczości granicznej, zarówno w zakresie nielegalnej migracji, jak też przemytu towarów przez granicę państwa - głównie przemytu papierosów i alkoholu, a ochraniany odcinek granicy państwowej stanowił jeden z głównych kierunków zagrożenia przestępczością graniczną na granicy polsko - ukraińskiej. Wielokrotnie sprawcami przestępstw nielegalnego przekroczenia granicy państwowej i przemytu towarów byli członkowie zorganizowanych grup przestępczych. Służba wymagała od niego pełnej dyspozycyjności i jednocześnie wiązała się z ryzkiem zemsty ze strony przestępców. Zatrzymania miały miejsce przede wszystkich w porach nocnych na terenach leśnych znacznie oddalonych od miejscowości, co stanowiło dodatkową trudność w ich realizacji polegającą na braku bezpośredniego wsparcia innymi funkcjonariuszami i realnym ryzykiem związanym z narażeniem życia i zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00