Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 marca 2022 r., sygn. II SA/Ol 24/22
Modyfikacja przepisów na podstawie art. 30c u.p.o. pojmowanym przez pryzmat zasad konstytucyjnych, dokonywana poprzez czasowe wyłączenie stosowania i wprowadzenie odrębnych unormowań powinna być ograniczona do niektórych przepisów i nie powinna stanowić zmiany podstawowych zasad funkcjonowania systemu oświaty. W okolicznościach niniejszej sprawy spełnienie tej przesłanki nie budzi zastrzeżeń. Powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora szkoły jest sytuacją szczególną. Przy tym należy stwierdzić, że odmienne uregulowanie sposobu powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora szkoły nie wpływa na chronione konstytucyjnie prawa i wolności jednostki. Jest to uregulowanie o charakterze proceduralnym, adresowane do organu prowadzącego jednostkę systemu oświaty.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) sędzia WSA Adam Matuszak po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 3 marca 2022 r. sprawy ze skargi Gminy - Wójta Gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...], nr [...] w przedmiocie powierzenia pełnienia obowiązków Dyrektora Szkoły Podstawowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że zarządzeniem Nr [...] Wójta Gminy (Wójt Gminy) z dnia [...] w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków Dyrektora Szkoły Podstawowej, Wójt Gminy, powołując się na art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym i art. 63 ust. 1 i ust. 13 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, powierzył M. W., nauczycielowi dyplomowanemu Szkoły Podstawowej, pełnienie obowiązków Dyrektora Szkoły Podstawowej na czas od 1 września 2021 do 30 czerwca 2022 r.
Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] Wojewoda (Wojewoda, organ nadzoru) stwierdził nieważność wskazanego Zarządzenia Wójta Gmin z dnia [...]. Organ nadzoru podniósł, że Wójt Gminy, przed wydaniem przedmiotowego zarządzenia, nie wystąpił o opinię ani do organu sprawującego nadzór pedagogiczny, ani nie zasięgnął opinii rady pedagogicznej i rady szkoły, a zatem nie dopełnił procedury umożliwiającej powierzenie pełnienia obowiązków nauczycielowi szkoły w oparciu o przepis § 11 ha ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 493 z późn. zm.), "rozporządzenie". Podkreślono, że w związku z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną pandemią, § 13b ust. 8a rozporządzenia, wyłączył do dnia 1 września 2021 r. stosowanie przepisów art. 63 ust. 13 ustawy Prawo oświatowe.