Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 marca 2022 r., sygn. I SA/Gl 1608/21

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Suleja-Klimczyk, Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury, Protokolant specjalista Agnieszka Rogowska-Bil, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2022 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z dnia [...] Znak: [...], wydaną na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2021. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej organ lub Dyrektor) stwierdził, że stanowisko A Sp. z o.o. w B.(dalej Spółka), przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym ograniczenia w zaliczaniu poszczególnych kosztów do kosztów uzyskania przychodu wynikające z art. 15c i 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2021. 1800 ze zm.), dalej ustawa podatkowa, nie mają zastosowania do kosztów działalności zwolnionej z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy podatkowej - jest nieprawidłowe.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wskazał, że we wniosku interpretacyjnym podano, iż Spółka prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej SSE lub strefa) na podstawie tzw. zezwoleń strefowych (dalej zezwolenia). W związku przeprowadzonymi inwestycjami Spółka jest uprawniona do skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, którego limit jest ustalony w oparciu o poniesione nakłady inwestycyjne. Ponadto, Spółka nie wyklucza możliwości pozyskania w przyszłości decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. 2020. 1752). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka uzyskuje dochody zarówno opodatkowane jak i zwolnione z opodatkowania zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy podatkowej. Ponadto Spółka przewiduje, że w przyszłości pozyska decyzję o wsparciu i będzie również uzyskiwać dochody zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy podatkowej. W celu ustalenia wysokości dochodu zwolnionego od opodatkowania oraz dochodu opodatkowanego, Spółka przypisuje koszty uzyskania przychodów do odpowiadającego im źródła przychodu. Do przychodów, których Spółka nie jest w stanie przyporządkować do jednego z tych rodzajów działalności, Spółka stosuje tzw. "klucz przychodowy" przewidziany w art. 15 ust. 2 i 2a ustawy podatkowej. Analogicznie zasady dotyczyć będą dochodów związanych z pozyskaniem decyzji o wsparciu i zwolnionych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy podatkowej. W ramach prowadzonej działalności (opodatkowanej i zwolnionej z opodatkowania), Spółka ponosi i może ponosić koszty, o których mowa w art. 15e ust. 1 pkt 1-3 ustawy podatkowej i koszty finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust 12 tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00