Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 27 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Sz 863/21

Administracyjne postępowanie; Prawo geologiczne i górnicze

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 27 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi D. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie negatywnego zaopiniowania projektu decyzji dotyczącej zatwierdzenia projektu robót geologicznych I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Wójta Gminy K. z dnia [...] grudnia 2020 r., nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz skarżącego D. J. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wójt Gminy K., dalej: "organ opiniujący", "organ I instancji", "organ współdziałający", postanowieniem z dnia [...] grudnia 2020 r., nr [...], po zapoznaniu się z projektem robót geologicznych dotyczącym wykonania otworu rozpoznawczego przeznaczonego na ujęcie wody na działce nr [...] w obrębie M., zaopiniował negatywnie przedłożony przez Starostę P. projekt decyzji dotyczący zatwierdzenia robót geologicznych, powstały na skutek rozpatrzenia wniosku złożonego przez D. J., dalej: "skarżący", "strona", "inwestor". Postanowienie to wydano na podstawie art. 9 i art. 80 ust. 5 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2020 r. poz. 1064 ze zm.), dalej "u.p.g.g.".

W uzasadnieniu postanowienia organ I instancji wyjaśnił, że na terenie na którym planowane jest prowadzenie robót geologicznych nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, natomiast w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy K. teren ten położony jest w strefie gruntów ornych. Zgodnie z art. 7 u.p.g.g. warunkiem dopuszczalności podejmowania i wykonywania działalności określonej ustawą, w przypadku braku planu miejscowego, jest brak kolizji takiej działalności ze sposobem wykorzystania nieruchomości określonym w studium oraz w odrębnych przepisach. Jednakże nawet brak kolizji ze studium nie obliguje organu opiniującego do wydania opinii pozytywnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00