Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Po 683/21

Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi P. J. na decyzję Wojewody z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru budowy oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Wojewody (zwanego dalej "Wojewodą"), którą po rozpatrzeniu odwołania P. J., utrzymano w mocy sprzeciw Starosty [...] (zwanego dalej Starostą) w odniesieniu do budowy 14-stu wolnostojących budynków rekreacji indywidualnej na terenie działki [...], obręb [...], Z. , w miejscowości Z., gmina P..

Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach udokumentowanych w aktach sprawy.

[...] kwietnia 2021 r. wpłynęło do Starostwa Powiatowego zgłoszenie P. J. dotyczące wymienionej inwestycji (k. 1-16 akt administracyjnych organu pierwszej instancji).

Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2021 r., [...] Starosta, działając na podstawie art. 30 ust. 5c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (wówczas tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 1333 z późn. zm. - uw. Sądu, dalej "P.b."), zobowiązał zgłaszającego między innymi do przedłożenia decyzji o warunkach zabudowy dla projektowanej inwestycji jak i też decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej i leśnej, o której mowa w art. 11 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (wówczas tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1161 z późn. zm., obecnie Dz. U. z 2021 r. poz. 1326 - uw. Sądu, dalej "u.o.g.r.l.") (k. 18 akt administracyjnych organu pierwszej instancji).

W reakcji na postanowienie P. J. wyjaśnił, że nie powinien być zobowiązywany do przedłożenia decyzji o warunkach zabudowy, gdyż skoro budowa jest zwolniona z pozwolenia na budowę (art. 29 ust. 1 pkt 16 P.b.), to w konsekwencji zgodnie z art. 50 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (obecnie tekst jednolity Dz. U. z 2021, poz. 741 z późn. zm., dalej "u.p.z.p.") nie ma również obowiązku ustalenia dla niej warunków zabudowy. Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku przedłożenia decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej i leśnej inwestor poinformował, że w dniu [...] sierpnia 1996 r. Burmistrz Miasta i Gminy P. wydał decyzję [...] o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Zważając na ten fakt oraz postanowienia wcześniej obowiązującego planu miejscowego należy uznać, że działka jest nieprzerwanie wyłączona z produkcji rolnej od 1993 r. (k. 29-31 akt administracyjnych organu pierwszej instancji).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00