Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Łd 841/21
Pomoc społeczna
Dnia 26 stycznia 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Asesor WSA Marcin Olejniczak Protokolant Asystent sędziego Izabela Lewandowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2022 roku sprawy ze skargi M.Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie odmowy prawa do zasiłku pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] roku nr [...]. dc
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., po rozpatrzeniu odwołania M. Ś., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z [...] znak: [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku pielęgnacyjnego w okresie od [...].
Jak wynika z akt sprawy decyzją z [...] Prezydent Miasta Ł. odmówił M. Ś. przyznania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego w okresie od [...], argumentując, że na podstawie dołączonego do wniosku orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z [...] ustalono, iż wnioskodawca legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W związku z tym, że brak jest dokładnej daty powstania niepełnosprawności, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje.
W odwołaniu od powyższej decyzji M. Ś. stwierdził, że przedstawione do rozpatrzenia sprawy orzeczenie określające stopień niepełnosprawności jako umiarkowany, ma nadany symbol niepełnosprawności [...], który właściwy jest dla całościowych zaburzeń rozwojowych powstałych przed 16 rokiem życia. Powołując się na § 32 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 857) odwołujący wskazał, że rozporządzenie jasno określa, iż inherentną właściwością całościowych zaburzeń rozwojowych - symbol [...] jest to, że powstały przed 16 rokiem życia. Wobec tego zgodnie z art. 16. ust. 2 i ust. 3 u.ś.r. oba zasadnicze warunki, tzn. posiadanie orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która to powstała przed 21 rokiem życia zostały spełnione, w związku z czym decyzja o odmowie przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest błędna.