Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Go 1019/21

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędzia WSA Krzysztof Rogalski Protokolant st. sekr. sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi P.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy rejestracji samochodu osobowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Starosta (dalej w skrócie: organ pierwszej instancji, organ rejestrujący), decyzją z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...] - na podstawie art. 104 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r., poz. 735 - dalej w skrócie: "K.p.a.") w związku z art. 73 ust. 1 i 1e pkt 1 oraz art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2021 r., poz. 450 ze zm. - dalej w skrócie: "p.r.d."), odmówił P.K. rejestracji pojazdu osobowego marki [...] nr. rej. [...].

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że w dniu 24 stycznia 2020 r. P.K. przesłał drogą mejlową dokument Border Force z dnia [...] stycznia 2020 r., w którym jako nabywca pojazdu figurował G.H.. Wobec powyższego organ rejestrujący wystąpił o potwierdzenie, który z dokumentów jest autentyczny, czy dokument wystawiony na G.H. czy dokument wystawiony na P.K.. Organ pierwszej instancji wyjaśnił, że z informacji przekazanych z Wielkiej Brytanii wynika, że pojazd został sprzedany G.H.. Podano dalej, że zgodnie z art. 73 ust. 1 p.r.d., rejestracji dokonuje się na wniosek właściciela pojazdu, natomiast zgodnie z art. 73 ust. 1e pkt 1 p.r.d. organ rejestrujący wydaje decyzję o odmowie rejestracji pojazdu w przypadku braku pozytywnej weryfikacji dokumentów. Obowiązek przedłożenia dokumentów ciąży na składającym wniosek o zarejestrowanie pojazdu; w razie niespełnienia przewidzianych prawem warunków, tj. nie przedłożenia wymaganych dokumentów, nie może nastąpić rejestracja pojazdu. Dokumenty - jak wskazał organ pierwszej instancji - muszą być prawdziwe nie tylko w znaczeniu formalnym, czyli sporządzonym przez właściwe organy lub osoby, ale zgodne ze stanem faktycznym; organ może dokonać rejestracji pojazdu w oparciu o ustalony niesporny stan własności. Dowód własności pojazdu obowiązany jest przedstawić podmiot występujący o zarejestrowanie pojazdu, przy czym dowód taki nie może wywołać wątpliwości ani co do przedmiotu własności ani też co do podmiotu, któremu przysługuje prawo własności. Organ rejestrujący uznał zatem, że przedłożone dokumenty potwierdzające prawo własności pojazdu budzą wątpliwości co do prawdziwości i nie mogą stanowić dowodu w sprawie, ponieważ pojazd sprzedany został G.H., a nie wnioskującemu o rejestrację.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00