Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Po 187/21
Pomoc społeczna
Dnia 16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Jan Szuma po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 grudnia 2021 roku sprawy ze skargi T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2020 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] czerwca 2020 r. nr [...] Prezydent Miasta P. na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 1, ust. 2 pkt 1, ust. 3 i ust. 5 w związku z art. 106 ust. 1, 3 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 1507, dalej jako "u.p.s.") przyznał T. K. zasiłek okresowy od dnia [...] marca 2020 r. do [...] sierpnia 2020 r. w wysokości [...] zł miesięcznie.
Od powyższej decyzji odwołanie wniósł T. K.. Odwołujący nie zgodził się z wysokością przyznanej pomocy, twierdząc, iż nie wnioskował o pomoc w kwocie [...]zł. Przyznany zasiłek nie umożliwi Mu przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej, nie wesprze w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb, nie stanowi też rodzaju ani formy i rozmiaru świadczenia odpowiedniego do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy. Odwołujący podniósł, iż nie ze swej winy pozostaje bez pracy, co uniemożliwia Mu wynajęcie pokoju.
Decyzją z dnia [...] listopada 2020 r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia Kolegium wskazało, że zgodnie z art. 2 ust. 1 u.p.s., pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Zadaniem pomocy społecznej jest w myśl art. 3 ustawy wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwianie im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka. Nie oznacza to jednak, że pomoc społeczna ma zaspokajać wszystkie potrzeby i oczekiwania osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Zwłaszcza, że jak powszechnie wiadomo - możliwości finansowe ośrodków pomocy społecznej nie są nieograniczone, a liczba osób wymagających wsparcia jest znaczna i stale rośnie.