Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. VI SA/Wa 2199/21
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Nowecki Sędzia WSA Danuta Szydłowska Protokolant spec. Katarzyna Zielińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2021 r. sprawy ze skargi P. z siedzibą w W. na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia dokumentacji hydrogeologicznej oddala skargę
Uzasadnienie
Sygn. akt:
VI SA/Wa 2199/21
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie sygn. akt: II GSK 1260/18 Naczelny Sąd Administracyjny, działając na skutek skargi kasacyjnej [...] w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lutego 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 2393/17 w sprawie ze skargi [...] w [...] na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia dokumentacji, uchylił zaskarżony wyrok w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie.
Do wydania powyższych orzeczeń doszło w następujących obocznościach faktycznych oraz stanie prawnym.
W dniu [...] grudnia 2015 r. [...] w [...] (dalej: Instytut, skarżący) wystąpił do Ministra Środowiska z wnioskiem o zatwierdzenie dokumentacji geologicznej pod nazwą "Dokumentacja hydrogeologiczna ustalająca zasoby dyspozycyjne wód leczniczych zlewni R.". Dokumentacja ta została wykonana w ramach zadań państwowej służby geologicznej pełnionej przez skarżącego na podstawie "Projektu prac geologicznych dla ustalenia zasobów dyspozycyjnych wód leczniczych zlewni R.", zatwierdzonego decyzją Ministra Środowiska z [...] lipca 2010 r. Projekt przewidywał m.in. wykonanie 4 otworów rozpoznawczych ([...],[...],[...],[...]), o łącznej sumie głębokości 560 m, na obszarze górniczym "[...]", utworzonym dla złoża wód leczniczych o tej samej nazwie.
Decyzją z [...] lutego 2017 r. Minister Środowiska, działając na podstawie art. 93 ust. 3 ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 196; dalej cyt. jako: p.g.g.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 23; dalej cyt. jako: k.p.a.) odmówił zatwierdzenia ww. dokumentacji wyjaśniając w uzasadnieniu, że nie odpowiada ona wymaganiom prawa, bowiem prace związane z wykonaniem otworów wiertniczych mające na celu sporządzenie "Dokumentacji hydrogeologicznej ustalającej zasoby dyspozycyjne wód leczniczych zlewni R." zostały wykonane bez zatwierdzonego planu ruchu zakładu górniczego, a więc w wyniku działań niezgodnych z prawem. W uzasadnieniu Minister wskazał, że w toku postępowania ustalono, że decyzją z [...] listopada 2014 r. Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w K. (dalej: Dyrektor OUG) zatwierdził plan ruchu zakładu górniczego wykonującego roboty geologiczne, obejmujący wykonanie otworów badawczo-rozpoznawczych: [...], [...], [...] i [...] w miejscowości K. i W. Następnie decyzją z [...] lutego 2015 r. Dyrektor OUG zatwierdził dodatek nr [...] do ww. planu ruchu zakładu wykonującego roboty geologiczne, który dotyczył nowej redakcji punktów 2 i 3 oraz załączników nr [...],[...] i [...], w związku ze zmianą lokalizacji otworu [...], jak również zmianą urządzenia oraz zmianą struktury organizacyjnej zakładu. Minister Środowiska ustalił, że prace wiertnicze dotyczące wykonania otworów [...],[...],[...] i [...] zostały rozpoczęte odpowiednio: [...] lipca 2014 r., [...] października 2014 r., [...] kwietnia 2014 r. oraz [...] kwietnia 2014 r. (str. [...] dokumentacji) tj. 4 i 7 miesięcy przed zatwierdzeniem planu ruchu zakładu górniczego (decyzja z [...] listopada 2014 r.) oraz dodatku nr [...] do planu ruchu (decyzja z [...] lutego 2015 r.). Z tego powodu Minister Środowiska uznał, że dokumentacja powstała w wyniku działań niezgodnych z prawem i na podstawie art. 93 ust. 3 p.g.g. odmówił jej zatwierdzenia.