Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 3 listopada 2021 r., sygn. II SA/Rz 1151/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Ewa Partyka /spr./ Sędziowie WSA Maciej Kobak AWSA Karina Gniewek-Berezowska Protokolant sekretarz sądowy Agata Danicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2021 r. sprawy ze skargi L. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [ ] maja 2021 r. nr [ ] w przedmiocie uchylenia prawa do świadczenia wychowawczego - skargę oddala -

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi L. K. (dalej: "skarżąca") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej: "SKO", "Kolegium", "organ odwoławczy") z dnia [....] maja 2021 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] (dalej: "Prezydent", "organ I Instancji") z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] uchylającą prawo do przyznanego skarżącej świadczenia wychowawczego.

Z akt sprawy wynika, że wskazaną wyżej decyzją z dnia [...] stycznia 2021 r. organ I instancji, działając w oparciu o art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 256 z późń. zm. - dalej: "K.p.a.") w zw. z art. 1 ust. 2 i ust. 3, art. 5 ust. 1, art. 10, art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2019 r. poz. 2407 z późn. zm. - dalej: "u.p.w.d.") uchylił z urzędu prawo skarżącej do świadczenia wychowawczego przyznanego na dziecko D. K.

W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia Prezydent wskazał, że w dniu 13 listopada 2019 r., na podstawie przepisów u.p.w.d. przyznał skarżącej na jej wniosek świadczenie wychowawcze na dziecko D. K. na okres od 1 lipca 2019 r. do 31 maja 2021 r. w wysokości 500 zł miesięcznie.

Według organu I instancji w sprawie niespełniona pozostaje przesłanka zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej przez skarżącą i jej rodzinę, ponieważ skarżąca przebywa na terytorium Ukrainy, co zostało ustalone na podstawie czynności weryfikacyjno-kontrolnych przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na wniosek organu. Organ wyjaśnił, że dla spełnienia tej przesłanki nie jest wystarczające samo oświadczenie strony, że mieszka w Polsce oraz wskazanie we wniosku adresu na terytorium Polski. Wskazał, że przepisy u.p.w.d. nie definiują pojęcia "zamieszkania", dlatego w tym zakresie należy odwołać się do przepisów prawa cywilnego, zaś zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Zgodnie natomiast z art. 28 Kodeksu cywilnego, można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00