Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 3 listopada 2021 r., sygn. II SA/Rz 1152/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Ewa Partyka /spr./ Sędziowie WSA Maciej Kobak AWSA Karina Gniewek-Berezowska Protokolant sekretarz sądowy Agata Danicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2021 r. sprawy ze skargi L. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2021 r. nr [ ] w przedmiocie uchylenia prawa do świadczenia wychowawczego - skargę oddala -

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi L. K. (dalej: "skarżąca") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej: "SKO", "Kolegium", "organ odwoławczy") z dnia [...] maja 2021 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] (dalej: "Prezydent", "organ I Instancji") z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [....] uchylającą prawo do przyznanego skarżącej świadczenia wychowawczego.

Z akt sprawy wynika, że wskazaną wyżej decyzją z dnia [...] stycznia 2021 r. organ I instancji, działając w oparciu o art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 256 z późń. zm. - dalej: "K.p.a.") w zw. z art. 1 ust. 2 i ust. 3, art. 5 ust. 1, art. 10, art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2019 r. poz. 2407 z późn. zm. - dalej: "u.p.w.d.") uchylił z urzędu prawo skarżącej do świadczenia wychowawczego przyznanego na dziecko M. K.

W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia Prezydent wskazał, że w dniu 13 listopada 2019 r., na podstawie przepisów u.p.w.d. przyznał skarżącej na jej wniosek świadczenie wychowawcze na dziecko M. K. na okres od 20 września 2019 r. do 31 maja 2021 r. w wysokości 500 zł miesięcznie.

Według organu I insancji w sprawie niespełniona pozostaje przesłanka zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej przez skarżącą i jej rodzinę, ponieważ skarżąca przebywa na terytorium Ukrainy, co zostało ustalone na podstawie czynności weryfikacyjno-kontrolnych przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na wniosek organu. Organ wyjaśnił, że dla spełnienia tej przesłanki nie jest wystarczające samo oświadczenie strony, że mieszka w Polsce oraz wskazanie we wniosku adresu na terytorium Polski. Wskazał, że przepisy u.p.w.d. nie definiują pojęcia "zamieszkania", dlatego w tym zakresie należy odwołać się do przepisów prawa cywilnego, zaś zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Zgodnie natomiast z art. 28 Kodeksu cywilnego, można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00