Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 listopada 2021 r., sygn. II SA/Kr 933/21

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Bursa Sędzia WSA Joanna Człowiekowska (spr.) Sędzia WSA Piotr Fronc po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 listopada 2021 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Wojewody z dnia [...] czerwca 2021 r., znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia wygaśnięcia decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Starosta [...] decyzją z dnia 7 stycznia 2021 r. znak: [...], działając na podstawie art. 162 § 1 pkt 1 i § 3 K.p.a. po rozpatrzeniu wniosku J. M. odmówił stwierdzenia wygaśnięcia decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w K. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z dnia 26 lutego 1973 r.

W uzasadnieniu organ podniósł, że wnioskodawca w swoim piśmie wyjaśnił, iż z wniosku A. M. (matki J. M.), prowadzone było postępowanie administracyjne w przedmiocie zwrotu nieruchomości wywłaszczonej wskazaną powyżej decyzją z dnia 26 lutego 1973 r., które zostało rozstrzygnięte decyzją Starosty [...] z dnia 30 września 2003 r. Według wnioskodawcy istniejący w sprawie stan faktyczny wskazuje w sposób niewątpliwy, iż pierwotnie wydana decyzja wywłaszczeniowa stała się bezprzedmiotowa. Budynek pawilonu handlowego nr [...] nie był i nie jest na chwilę obecną częścią składową osiedla mieszkaniowego, na potrzeby budowy którego nastąpiło wywłaszczenie objętej niniejszym postępowaniem nieruchomości, sam zaś budynek przedmiotowego pawilonu nie jest wykorzystywany na przestrzeni ostatnich lat w żaden sposób, a już tym bardziej w sposób związany z funkcjonowaniem przedmiotowego osiedla mieszkaniowego. Również teren nieruchomości wywłaszczonej nie jest wykorzystywany zarówno w zakresie przywoływanego we wcześniejszych etapach postępowania administracyjnego miejsca parkingowego, a już tym bardziej jako tzw. teren zielony stanowiący część składową osiedla mieszkaniowego. Nadmieniono, że opisany powyżej teren jest oddzielony od terenu osiedla mieszkaniowego ul. [...], stan w tym zakresie jest niezmienny od blisko 50 lat i potwierdza, iż w owym czasie obie w/w nieruchomości, tj. wywłaszczona i szeroko ujmowana nieruchomość (nieruchomości), na której usytuowane jest osiedle mieszkaniowe, stanowiły i stanowią dwa odrębne, niezależne od siebie istniejące i funkcjonujące nieruchomości, w żaden sposób nie związane ze sobą funkcjonalnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00