Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 listopada 2021 r., sygn. II SA/Gl 930/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.),, Asesor WSA Aneta Majowska, Protokolant specjalista Anna Koenigshaus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2021 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Z. z dnia [...] r nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach na rzecz skarżącej kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 14 kwietnia 2021 r. J.Z. (dalej: skarżąca) zwróciła się z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na rzecz W.Z. (ur. [...] r.), nad którym sprawuje bieżącą pieczę na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Z. z dnia [...]r. sygn. akt [...].

Decyzją z dnia [...]r. nr [...], Prezydent Miasta Z., działając na podstawie art. 1, art. 4, art. 5 , art. 10 oraz art. 13 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.jedn. Dz.U. z 2019 r., poz.2407) odmówił przyznania wnioskowanego przez skarżącą prawa do świadczenia wychowawczego w okresie od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.. W uzasadnieniu decyzji organ po przywołaniu treści art. 4 wymienionej ustawy stwierdził, że skarżąca nie spełnia wymogów do przyznania wnioskowanej pomocy.

W odwołaniu skarżąca wniosła o uchylenie decyzji organu pierwszej instancji i orzeczenie co do istoty (poprzez przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego) względnie o przekazanie sprawy organowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania. Podkreśliła, iż sprawuje bieżącą pieczę na małoletnim W., na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu z [...] r., mocą którego ograniczono władzę nad dzieckiem obojgu rodzicom i powierzono jej (tj. siostrze ojca dziecka) pieczę nad dzieckiem, z jednoczesnym ustaleniem miejsca pobytu dziecka wraz z nią. Postanowienie to nie zostało zmienione czy uchylone. Podkreśliła, że wśród osób uprawnionych do ubiegania się o świadczenie wychowawcze ustawa co prawda faktycznie wymienia tylko takich opiekunów faktycznych dziecka, którzy wystąpili do sądu rodzinnego z wnioskiem o przysposobienie dziecka, a taka sytuacja w tej sprawie nie ma miejsca, niemniej jednak nie ulega wątpliwości, iż podmiotem uprawnionym do otrzymania świadczenia wychowawczego jest również osoba, która sprawuje bieżącą, faktyczną opiekę (pieczę) nad dzieckiem z mocy orzeczenia sądu rodzinnego (jak to ma miejsce w niniejszej sprawie).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00