Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 listopada 2021 r., sygn. I SA/Gd 1151/21
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Zbigniew Romała, Protokolant Specjalista Dorota Zawiślińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 listopada 2021 r. sprawy ze skargi H.L. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację w części uznającej za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy w zakresie zastosowania 0 % stawki podatku od towarów i usług dla usług transportu towarów z portu morskiego do odbiorcy w Polsce lub innym kraju UE; 2. oddala skargę w pozostałym zakresie; 3. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 232 (dwieście trzydzieści dwa ) złote tytułem zwrotu kosztów postepowania.
Uzasadnienie
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej H.L. (dalej: "Strona", "Skarżąca") wskazała, że świadczy kompleksowe usługi spedycji w zakresie organizacji usług transportu międzynarodowego towarów z miejsca położonego poza terytorium Unii Europejskiej (dalej "UE") do miejsca przeznaczenia na terytorium Polski lub innego państwa członkowskiego UE. Transport odbywa się na trasach w całości przebiegających wewnątrz UE i każdorazowo dotyczy towarów przywiezionych wcześniej z państwa trzeciego, na potwierdzenie czego Skarżąca posiada stosowne dokumenty. W tych ramach Strona wskazała cztery warianty stanu faktycznego, co do których ma wątpliwości w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego:
Wariant (1) - Strona świadczy na rzecz podatników VAT czynnych, posiadających w Polsce siedziby działalności gospodarczej, usługi transportu towarów o statusie niewspólnotowym. Nie dokonuje w imieniu klienta zgłoszenia towarów do jakiejkolwiek procedury celnej i nie jest w posiadaniu dokumentu potwierdzonego przez urząd celno-skarbowy, z którego wynikałby fakt wliczenia wartości wykonywanej usługi transportowej do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów, gdyż przedmiotem transportu są towary, co do których nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy w imporcie towarów (art. 19a ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług [tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, ze zm.], dalej "ustawa o VAT").