Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 października 2021 r., sygn. II SA/Łd 275/21

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Adamczewski Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Asesor WSA Tomasz Porczyński (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 października 2021 r. sprawy ze skargi J.D. i Z. D. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości wywłaszczonej oddala skargę. dc

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...] wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 256)- dalej: k.p.a.; art. 142 w zw. z art. 136 ust. 3, art. 137 art. 216 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 65) - dalej: u.g.n., Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] r., nr [...] o odmowie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, położonej w P. przy zbiegu ulic A i B, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 7, o powierzchni 0,1063 ha.

Z ustalonego w sprawie stanu faktycznego wynika, że wnioskiem z dnia 19 grudnia 2016 r. J.D. i Z.D. - spadkobiercy H.M.D., reprezentowani przez profesjonalnego pełnomocnik, wystąpili o zwrot w/w nieruchomości, argumentując powyższe brakiem realizacji celu na jaki została ona wywłaszczona, to jest budowę zieleńca. Wnioskodawcy wskazali, że nowy właściciel terenu nie poczynił żadnych działań, które mogłyby zostać uznane za stanowiące realizację celu wywłaszczenia, a istniejący na nieruchomości w dacie wywłaszczenia ogród został zdewastowany. Z ostrożności procesowej, na wypadek uznania, że cel wywłaszczenia nie został zrealizowany jedynie na części nieruchomości, strony wnosiły o zwrot części nieruchomości.

Z akt sprawy wynika również, że wyżej wymieniona nieruchomość (oznaczona poprzednio jako działka o nr 1/1) została nabyta przez Skarb Państwa od H.M.D., na podstawie aktu notarialnego z dnia 7 września 1973 r., Rep. A nr [...], w trybie określonym w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. W dacie nabycia na nieruchomości znajdowały się: ogrodzenie, instalacja wodociągowa, drzewa, krzewy, kwiaty wieloletnie, za które to naniesienia ustalone zostało odszkodowanie. Jak wynika z decyzji Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w P., Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 18 maja 1970 r., nr [...] wywłaszczona nieruchomość została przeznaczona pod budowę zieleńca publicznego. Z załączonej do akt sprawy dokumentacji archiwalnej wynika, że z projektowanym zamierzeniem wiązała się również przebudowa układu komunikacyjnego skrzyżowania ulic A/B. Na podstawie decyzji Urzędu Wojewódzkiego w P. z dnia [...] listopada 1992 r. przedmiotowa nieruchomość przeszła na własność Gminy Miasta P. i jest oznaczona w ewidencji gruntów jako działka nr 7, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe (Bz). Przeprowadzone w dniu 3 stycznia 2018 r. oględziny na miejscu wykazały, że aktualnie nieruchomość stanowi ogólnodostępny tern pełniący funkcję zieleńca publicznego, na którym urządzone zostały asfaltowe alejki i umieszczone elementy małej architektury w postaci ławek i koszy na śmieci. Istniejące na działce nasadzenia zostały zaadoptowane z terenu byłego ogrodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00