Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 października 2021 r., sygn. II SA/Gl 663/21

Drogi publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Żurawik, Sędziowie Asesor WSA Tomasz Dziuk (spr.), Sędzia WSA Renata Siudyka, Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Zemlińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2021 r. sprawy ze skargi S.a K. i Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zjazdu z drogi publicznej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Zarządu Województwa [...] z dnia [...] r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach na rzecz skarżących solidarnie kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Zarząd Województwa Śląskiego, działając na podstawie art. 29 ust. 2 ww. ustawy o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2020r. poz. 470, w skrócie "u.d.p.") odmówił S.K. (dalej zwanemu "skarżącym") wykonania, w ramach inwestycji pn.: "Przebudowa drogi wojewódzkiej nr [...] na odcinku od [...] do [...] etap II", przebudowy zjazdu z drogi wojewódzkiej nr [...] obręb L. do działki nr 1 stanowiącej grunty orne i łąki oraz stanowiącej współwłasność skarżącego oraz Z. K..

Uzasadniając decyzję organ I instancji wskazał, że postępowanie zostało zainicjowane wnioskiem skarżącego z dnia 23 grudnia 2020 r., w którym w ramach wskazanej powyżej inwestycji skarżący domagał się przebudowy przedmiotowego zjazdu z drogi wojewódzkiej. Wyjaśnił przy tym organ, że w toku prowadzonego postępowania organ wielokrotnie zwracał się do skarżącego o przesłanie posiadanych materiałów i dokumentów dotyczących tego zjazdu.

Organ wskazał, że budowa zjazdu, zgodnie z art. 29 ust. 1 u.d.p. należy do właściciela lub użytkownika nieruchomości przyległej do drogi. Zgodnie zaś z art. 29 ust. 2 u.d.p. w przypadku budowy lub przebudowy drogi budowa lub przebudowa zjazdów dotychczas istniejących należy do zarządcy drogi. Jednocześnie powołując się na pismo sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 maja 1998 r. sygn. II SA 438/98 organ wskazał, że wskazany w art. 29 ust. 2 u.d.p. obowiązek zarządcy drogi do przebudowy zjazdu dotyczy tylko zjazdów wybudowanych legalnie. Za zjazd wybudowany legalnie może być zaś uznany tylko ten, który został wykonany przez zarządcę drogi lub za jego zgodą - przy uwzględnieniu zapisów art. 29 ust. 1 u.d.p. Tym samym nie mogą zostać przebudowane przez zarządcę drogi w ramach planowanej przebudowy drogi zjazdy, które stanowiły samowolny obiekt. Taki nielegalny dojazd stanowi wyłącznie miejsce, w którym odbywa się nieformalny przejazd w pasie drogowym do nieruchomości przyległej do drogi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00