Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 września 2021 r., sygn. I SA/Ol 483/21

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło Sędziowie sędzia WSA Andrzej Brzuzy asesor WSA Anna Janowska (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 września 2021r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi D. S. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminowi do wniesienia zażalenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie postanowieniem z "[...]" Dyrektor Izby Administracji Skarbowej stwierdził uchybienie terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z "[...]", którym odmówiono D. S. (dalej: "strona", "skarżący", "wnioskodawca") zawieszenia na wniosek strony postępowania w sprawie rozłożenia na raty zaległości w podatku od towarów i usług za marzec 2018 r. i maj 2020 r. wraz z odsetkami za zwłokę.

Z przedstawionych Sądowi wraz ze skargą akt administracyjnych sprawy wynikało, że wnioskiem z 4 grudnia 2020 r. skarżący zwrócił się o rozłożenie na raty zaległości w podatku od towarów i usług za marzec 2018 r. i maj 2020 r. wraz

z odsetkami za zwłokę. Wskazując w uzasadnieniu wniosku na zaistnienie przesłanki ważnego interesu podatnika z uwagi na sytuację finansową i niezawinione przyczyny powstania zaległości podatkowych, skarżący powołał się na pogorszenie sytuacji

w związku z pandemią COVID-19 oraz kolejnymi obostrzeniami pandemicznymi.

Postanowieniem z "[...]" Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 204 § 4 w zw. z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), dalej: "O.p.", odmówił zawieszenia na wniosek strony postępowania w sprawie rozłożenia na raty zaległości w podatku od towarów i usług za marzec 2018 r. i maj 2020 r. wraz z odsetkami za zwłokę. W uzasadnieniu wskazał, że rozpatrzył odrębnymi postanowieniami wnioski strony zawarte w piśmie z 8 stycznia 2021 r. o zawieszenie postępowania w sprawie na podstawie art. 204 § 1 oraz art. 201 § 1 pkt 2 i pkt 7 O.p. Uzasadniając odmowę zawieszenia postępowania podatkowego na podstawie art. 204 § 1 O.p., organ podniósł, że zawieszenie postępowania w sprawie udzielenia ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych ma charakter fakultatywny. Stwierdził, że w sprawie z wniosku o rozłożenie na raty zaległości w podatku od towarów i usług za marzec 2018 r. wraz z odsetkami za zwłokę wezwano stronę do uzupełnienia braków formalnych wniosku o rozłożenie na raty. Wyznaczony w tym wezwaniu termin nie podlega przedłużeniu. Wezwanie nie nałożyło na stronę obowiązku przekazania lub zdobycia informacji, na które miałyby wpływ obostrzenia związane z pandemią. Zatem niezasadne byłoby zawieszenie postępowania. Natomiast postępowanie w sprawie z wniosku strony o rozłożenie na raty zaległości w podatku od towarów i usług za maj 2020 r. wraz z odsetkami za zwłokę zostało zakończone, a zatem nie można zawiesić postępowania, które zostało zakończone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00