Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 września 2021 r., sygn. I SA/Lu 314/21

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca) Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Andrzej Niezgoda Protokolant specjalista Marta Wawrzecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2021 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące luty - sierpień [...] r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania W. B. "skarżąca", "strona", "podatniczka" utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z [...] r. określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za okres luty - sierpień 2015 r.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego wydał decyzję, w której zmienił rozliczenie strony w zakresie podatku od towarów i usług za luty - sierpień 2015 r. i określił zobowiązanie podatkowe za te miesiące w innych wysokościach. W ocenie organu w wymienionym okresie rozliczeniowym strona w ramach prowadzonej działalności bezpodstawnie skorzystała z prawa do obniżenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe V. Sp. z o. o., dokumentujących nabycie oleju rzepakowego. Zakwestionowane faktury nie odzwierciedlają rzeczywistych operacji gospodarczych w zakresie obrotu olejem rzepakowym pomiędzy podmiotami wskazanymi jako nabywca i dostawca. Nadto transakcje dostaw oleju rzepakowego udokumentowane przez stronę zakwestionowanymi fakturami VAT wystawionymi na rzecz czeskich kontrahentów w rzeczywistości nie potwierdzają zdarzeń gospodarczych, zatem w deklaracjach VAT -7 złożonych za kontrolowany okres strona niezasadnie wykazała sprzedaż oleju rzepakowego na rzecz M. s.r.o. oraz M. s.r.o. jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT), stosując stawkę podatku VAT w wysokości 0%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00