Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 września 2021 r., sygn. II SA/Kr 666/21

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Nawara - Dubiel Sędziowie: Sędzia WSA Mirosław Bator Sędzia WSA Magda Froncisz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 września 2021 r. sprawy ze skargi A. P. i J. P. na czynność Wójta Gminy K. nr [...] z dnia [...] maja 2020 r. w przedmiocie włączenia karty adresowej zabytku do gminnej ewidencji zabytków I. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności polegającej na włączeniu do gminnej ewidencji zabytków karty adresowej zabytku będącego historycznym układem ruralistycznym - Polana [...] - dawna wieś letnia w W. w Gminie K.; II. zasądza od Wójta Gminy K. solidarnie na rzecz skarżących A. P. i J. P. kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wójt Gminy obwieszczeniem z dnia 6.05.2020 r. (znak [...]) zawiadomił o włączeniu do gminnej ewidencji zabytków karty adresowej zabytku będącego historycznym układem ruralistycznym - P. - dawna wieś letnia w W. w Gminie K.. Obwieszczenie to, w dacie sporządzenia, zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.

Powyżej opisaną czynność Wójta Gminy zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie A. P. i J. P.. Skarga ta opatrzona została datą 10.09.2020 r. W treści skargi podano m.in., że skarżący zaskarżyli także wpis przedmiotowego obszaru do wojewódzkiej ewidencji zabytków, a WSA w Krakowie wyrokiem z dnia 11.08.2020 r. (sygn. akt II SA/Kr 637/20) - doręczonym skarżącym w dniu 4.09.2020 r. - stwierdził bezskuteczność tej czynności.

W skardze zaskarżonej czynności zarzucono naruszenie:

1. art. 3 pkt 2 i 12 w zw. z art. 22 ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz. U. 2020, poz. 282, dalej jako u.o.z.) w zw. z § 18 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2011 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (Dz. U. 2011, Nr 113, poz. 661 ze zm., dalej jako Rozporządzenie) zmienionego Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 10 września 2019 r. (Dz. U. 2019 r., poz. 1886), poprzez uznanie P. za zabytek nieruchomy - historyczny układ urbanistyczny lub ruralistyczny i włączenie karty ewidencyjnej tegoż do gminnej ewidencji zabytków, podczas gdy nie zostały spełnione przesłanki umożliwiające dokonanie czynności materialnotechnicznej polegającej na wpisie P. do gminnej ewidencji zabytków, w szczególności naprowadzony obszar nie cechuje się wartościami historycznymi, artystycznymi lub naukowymi, jak również nie stanowi historycznego układu urbanistycznego lub ruralistycznego, a nadto brak podstawy do wpisu przedmiotowego obszaru do gminnej ewidencji zabytków w oparciu o art. 22 ust. 5 pkt 2 u.o.z. (P. nie jest ujęta w wojewódzkiej ewidencji zabytków),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00