Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 5 sierpnia 2021 r., sygn. II SA/Op 263/21

Administracyjne postępowanie; Bezrobocie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) Protokolant st. insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 sierpnia 2021 r. sprawy ze skargi D. P. na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 12 lutego 2021 r., nr [...] w przedmiocie uznania za osobę bezrobotną i odmowy przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Kluczborskiego z dnia 25 listopada 2020 r., nr [...], 2) zasądza od Wojewody Opolskiego na rzecz D. P. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez D. P. (zwanego dalej również skarżącym) jest decyzja Wojewody Opolskiego z dnia 12 lutego 2021 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Starosty Kluczborskiego z dnia 25 listopada 2020 r., nr [...], o uznaniu skarżącego za osobę bezrobotną i o odmowie przyznania mu prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 24 listopada 2020 r. skarżący zarejestrował się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kluczborku (dalej w skrócie: PUP) jako osoba bezrobotna, przedkładając m.in. pismo wyjaśniające pracodawcy - A Sp. z o.o. z dnia 19 listopada 2020 r., w którym wskazano, że do rozwiązania stosunku pracy z dniem 30 października 2020 r. z B S.A. na podstawie porozumienia stron, tj. art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, doszło w wyniku zastosowania procedury wynikającej z [...] (dalej w skrócie: [...]), działającej w A Sp. z o.o. i obejmującej całą grupę kapitałową C. Pracodawca wyjaśnił, że podstawowym warunkiem skorzystania z [...] było złożenie przez pracownika wniosku w zakresie woli skorzystania z tego [...]. Dodatkowo zgodnie z Regulaminem [...] dla pracowników A Sp. z o.o., aby pracownik, który był zatrudniony w kilku Spółkach C mógł skorzystać z [...] u jednego z pracodawców, w pozostałych Spółkach C zobowiązany był do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron w trybie art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu Pracy, czyli bez otrzymania świadczeń przysługujących z [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00