Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 1 lipca 2021 r., sygn. I SA/Ke 155/21

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec (spr.), Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 1 lipca 2021 r. sprawy ze skargi M.Z. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia (...) nr (...) w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z [...]. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. Ś. z [...] znak [...] w przedmiocie oddalenia zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej na podstawie tytułów wykonawczych z [...]. [...].

W uzasadnieniu organ wskazał, że w zażaleniu na ww. postanowienie Naczelnika strona zarzuciła naruszenie art. 6 w zw. z art. 8 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( tj. z 18 lutego 2020 r. Dz. U. z 2020.256), dalej: k.p.a w zw. z art. 33 § 2 pkt 1 ustawy Postępowanie egzekucyjne w administracji (tj. z 21 sierpnia 2020 r. Dz.U. 2020.1427) dalej: u.p.e.a poprzez rozpatrzenie wniesionych zarzutów i orzeczenie o istnieniu obowiązku przedwcześnie, gdyż w istocie w związku z wniesioną skargą do Sądu administracyjnego I instancji, to właśnie przed Sądem zapadnie wyrok, czy decyzje administracyjne będące podstawą do utworzenia tytułów wykonawczych, zostały wydane po upływie, czy przed upływem przedawnienia obowiązku podatkowego, do czego prawa nie posiadał Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. Ś., gdyż w innym wypadku należałoby uznać ów organ za trzecią instancję w sprawie. Zdaniem strony wszczęcie egzekucji dotyczyło przedawnionego zobowiązania podatkowego, gdyż wynikało ono z ostatecznych decyzji wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej z [...] znak: [...] oraz [...] Nadto wskazała, że błędem Naczelnika było rozstrzygnięcie podniesionych zarzutów pomimo wiedzy, że w sprawie prowadzone jest postępowanie ze skargi strony na wskazane w tytułach egzekucyjnych decyzje przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Kielcach. W związku z powyższym, w opinii zobowiązanego organ pierwszej instancji powinien powstrzymać się z rozstrzygnięciem do momentu wydania wyroku przez sąd, gdyż w innym przypadku rozstrzygnięcie zarzutów przybrałoby formę dodatkowej instancji merytorycznej. Zdaniem strony zaskarżone postanowienie winno zostać uchylone z uwagi na fakt, że Naczelnik zamiast oczekiwać na wynik skargi wniesionej do Sądu administracyjnego wydał rozstrzygnięcie, w których zachował się jak niemalże organ III instancji w sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00