Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 czerwca 2021 r., sygn. I SA/Gl 346/21
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki, Asesor WSA Monika Krywow, Sędzia WSA Adam Nita (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi A S.A. w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za rok 2015 oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach (zwane dalej Organem odwoławczym, Organem II instancji, SKO lub Kolegium), działając m.in. na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm. - zwanej dalej O.p.), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy G. (w dalszej części tego uzasadnienia określanego mianem Wójta lub Organu I instancji) z [...] r., nr [...]. W tym nieostatecznym orzeczeniu wydanym w sprawie, Organ I instancji określił A S.A. w B. (następcy prawnemu A’ S.A. w K., zwanej dalej Spółką, Stroną, Podatnikiem lub Skarżącym) zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2015 r. w kwocie [...] zł.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco. Organ I instancji zakwestionował prawidłowość rozliczenia podatkowego Spółki i - w oparciu o ustalenia poczynione w postępowaniu podatkowym - przyjął inną treść podstawy opodatkowania niż pierwotnie zadeklarowana przez ten podmiot. Odmienności w ustaleniach Wójta nie dotyczyły przy tym powierzchni gruntów należących do Podatnika, a także powierzchni użytkowej budynków stanowiących jego własność. Organ I instancji przyjął natomiast odmienną wartość podstawy opodatkowania budowli niż objawiona mu przez Spółkę w jej deklaracji podatkowej. To właśnie stało się zarzewiem sporu, który finalnie doprowadził do tego, że decyzja ostateczna Organu II instancji została zaskarżona do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego.
Wójt, powołując się na orzeczenia sądów administracyjnych wskazał, że obiekty budowlane i urządzenia służące wydobyciu węgla zlokalizowane w wyrobisku górniczym są budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Na podstawie opinii biegłego, Organ I instancji ustalił, które spośród należących do Spółki obiektów znajdujących się w podziemnym wyrobisku górniczym stanowiły budowle podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, a następnie wyznaczył wartość tych budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, określoną z wyłączeniem kosztów drążenia wyrobiska górniczego.