Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 czerwca 2021 r., sygn. I SA/Gl 453/21

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Sędziowie WSA Beata Machcińska, Bożena Pindel (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 11 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w zw. z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm., dalej O.p.) − po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez podatnika A Spółka z o.o. w B. na postanowienie Prezydenta Miasta B. z [...] r. nr [...] w sprawie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej Prezydenta Miasta B. z [...] r. numer [...] określającej wysokość podatku od nieruchomości za 2015 r. w kwocie [...] zł − utrzymało w mocy zaskarżone postanowienie organu I instancji.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze przedstawiło następujący stan faktyczny i rozważania prawne.

Postanowieniem z [...] r. organ I instancji nadał rygor natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji z [...] r. w sprawie określenia wysokości podatku od nieruchomości za 2015 r. (dotyczącego nieruchomości położonej w B. przy ul. [...]).

SKO - rozpatrując zażalenie podatnika - nie uwzględniło jego zarzutów.

Na wstępie wskazało, że organ I instancji nadał ww. decyzji rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 239a oraz art. 239b § 1 pkt 4 i § 3 O.p., tj. z uwagi na czas pozostały do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego krótszy niż 3 miesiące, bowiem w sprawie dotyczącej określenia podatnikowi zobowiązania podatkowego za rok 2015 w dalszym ciągu toczy się postępowanie odwoławcze, zatem istniało poważne ryzyko, iż przy braku nadania rygoru natychmiastowej wykonalności doszłoby do przedawnienia zobowiązania podatkowego jeszcze przed wydaniem rozstrzygnięcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00