Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 maja 2021 r., sygn. II SA/Bd 1086/20
Służba więzienna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Owczarzak Sędziowie Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Asesor WSA Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 maja 2021 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Inne z dnia [...] października 2020 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby więziennej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją personalną z dnia [...] sierpnia 2020 r. nr [...] Dyrektor Aresztu Śledczego w B., na podstawie art. 13 ust. 1 w zw. z art. 96 ust. 1 pkt 1 art. 218 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2-4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz.U. z 2020 r., poz. 848, dalej "ustawa") z dniem [...] sierpnia 2020 r. zwolnił ze służby w Służbie Więziennej szer. K. S. młodszą pielęgniarkę Szpitala i Ambulatorium z Izbą Chorych Aresztu Śledczego w B., z powodu nieprzydatności do służby stwierdzonej w opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ podniósł, że [...] czerwca 2020 r. bezpośredni przełożony, w myśl art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy sporządził opinię służbową o przebiegu służby za okres od [...] marca 2019 r. do [...] czerwca 2020 r., z którą strona zapoznała się w dniu [...] czerwca 2020 r.
Po rozpoznaniu wniosku funkcjonariuszki o zmianę opinii, [...] lipca 2020 r. sporządzający opinię wyższy przełożony przedłożył ostateczne stanowisko o utrzymaniu w mocy treści opinii służbowej. Opinia stanowił podstawę do wszczęcia procedury zwolnienia ze służby w Areszcie Śledczym w B. na podstawie art. 96 ust. 1 pkt 1 ustawy o Służbie Więziennej, w związku z zaistnieniem obligatoryjnej podstawy zwolnienia ze służby.
W ocenie organu za zwolnieniem funkcjonariusza przemawia zarówno interes jednostki penitencjarnej, w której nieprzydatność funkcjonariusza w służbie z powodu braku pełnej zdolności do wykonywania obowiązków funkcjonariusza Służby Więziennej powoduje dezorganizację realizacji zadań. Ważny interes społeczny przejawia się natomiast szczególnym statusem tej służby, będącej formacją służącą społeczeństwu i przeznaczoną do zapewnienia w zakładach karnych i aresztach śledczych porządku i bezpieczeństwa, ale także do ochrony społeczeństwa przed sprawcami przestępstw osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych. Organ podkreślił zhierarchizowaną strukturę Służby Więziennej, szczególne zadania i konieczność zapewnienia prawidłowego działania , między innymi poprzez ocenę zdolności, kwalifikacji i indywidualnych predyspozycji do tej służby funkcjonariuszy w okresie służby przygotowawczej.