Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 kwietnia 2021 r., sygn. II SA/Gd 69/21

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 kwietnia 2021 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Wojewody z dnia 27 listopada 2020 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia 31 sierpnia 2020 r., nr [...], 2. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej J. Z. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

J. Z. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewody z dnia 27 listopada 2020 r., którą utrzymano w mocy decyzję Starosty o wniesieniu sprzeciwu w sprawie zgłoszenia zamiaru budowy wiaty rekreacyjnej.

Zaskarżoną decyzję wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W dniu 11 sierpnia 2020 r. do Starosty wpłynęło zgłoszenie J. Z. z dnia 7 sierpnia 2020 r. o zamiarze prowadzenia robót budowlanych polegających na budowie wiaty rekreacyjnej o powierzchni zabudowy 28 m2 na terenie działki nr [..] położonej w obrębie ewidencyjnym Ł. w gminie K.

Decyzją z dnia 31 sierpnia 2020 r., nr [..], Starosta, na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowalne (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1323 ze zm.), wniósł sprzeciw w stosunku do zgłoszonej inwestycji. W uzasadnieniu organ powołał się na art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego i wyjaśnił, że zgłaszane roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę, ponieważ pomimo że projektowany obiekt ma powierzchnię zabudowy mniejszą niż 35 m2, to zgodnie z przedłożonym szkicem sytuacyjnym projektowana wiata rekreacyjna ma przystawać bezpośrednio przy ścianie północnej istniejącego budynku rekreacji o powierzchni zabudowy 49,25 m2. Wobec tego organ uznał, że wiata stanowiąca przedmiot zgłoszenia nie będzie wolno stojąca, co oznacza niespełnienie jednego z warunków wymaganych przepisem art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00