Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 lutego 2021 r., sygn. III SA/Gd 1095/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla, Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Sędzia WSA Janina Guść (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 5 lutego 2021 r. sprawy ze skargi B. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 11 września 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia 22 maja 2020 r., nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej B. W. 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta decyzją z dnia 22 maja 2020 r., nr. [...] odmówił B. W’ przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej celem sprawowania opieki nad mężem B. W.
W podstawie prawnej rozstrzygnięcia organ powołał art. 2 ust. 2, art. 3, art. 17, art. 20, art. 23, art. 24, art. 25 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r., poz. 111) - zwanej dalej "u.ś.r." lub "ustawą" oraz art. 130 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.).
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że B. W. (zwana dalej "stroną" lub "skarżącą") złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem - B. W.
Organ ustalił, że mąż strony legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności przyznanym na stałe, wydanym przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w G. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 18 listopada 2009 r., natomiast niepełnosprawność istnieje od 40 -tego roku życia. Mąż strony cierpi na liczne schorzenia, tj. cukrzyca typu II, przewlekła niewydolność serca, łuszczyca, nadciśnienie, zespół metaboliczny, dyskopatia. Sprawowana opieka polega zaś na codziennej pomocy w czynnościach higienicznych, prowadzeniu do toalety, zakładaniu pieluchomajtek, smarowaniu kremami przeciw odparzeniom, ubieraniu, przygotowywaniu i podawaniu wszystkich posiłków, mierzeniu ciśnienia, podawaniu leków. Strona sprząta mieszkanie, pierze, codziennie robi zakupy, realizuje recepty oraz załatwia sprawy urzędowe. Układa męża do snu jak również czuwa nad nim w nocy. Strona oświadczyła, że mąż nie jest w stanie wykonywać sam nawet najprostszych czynności a opieka nad nim wymaga całodobowego zaangażowania. W trakcie telefonicznego wywiadu środowiskowego uzyskano informację, że mąż strony uległ wypadkowi, w wyniku którego złamał kostkę w nodze, co spowodowało pogorszenie się już złego stanu zdrowia i uniemożliwiło jakiekolwiek poruszanie się. W związku z bardzo dużym zakresem opieki nad mężem strona w dniu 26 czerwca 2019 r. zrezygnowała z zatrudnienia.