Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 stycznia 2021 r., sygn. I SA/Ol 578/20

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Przemysław Krzykowski Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło asesor WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. K. W. na interpretacje indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

M. K. W. (dalej: "skarżąca") złożyła wniosek o wydanie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "DKIS" lub "organ") interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT") w zakresie prawa do zwolnienia od podatku VAT usług edukacyjnych.

We wniosku o wydanie interpretacji oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Skarżąca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której m.in. świadczy usługi edukacyjne. Wskazała, że w okresie od 1 marca 2018 r. do 30 września 2020 r. w ramach prowadzonej działalności zawarła kolejno cztery umowy zlecenia z państwową wyższą uczelnią, a przedmiotem tych umów było prowadzenie wykładów, ćwiczeń oraz seminariów z konkretnych przedmiotów, które zostały ujęte w programie nauczania danego kierunku studiów i które są niezbędne do ukończenia danego roku studiów, jak i całych studiów. Wyjaśniła, że za swoje usługi wystawiała faktury VAT z zastosowaniem 23% podatku, a wynagrodzenie otrzymywała wyłącznie od uczelni i było ono finansowane w całości ze środków publicznych.

W piśmie uzupełniającym skarżąca podała, że nie świadczy ww. usług jako jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe w zakresie kształcenia lub wychowania, jak również jako uczelnia, jednostka naukowa Polskiej Akademii Nauk oraz jednostka badawczo-rozwojowa w zakresie kształcenia na poziomie wyższym. Zastrzegła, że jej usługi są ściśle związane z usługami uczelni, której jest podwykonawcą. Wskazała także, że ww. usługi nie są bezpośrednio związane z branżą lub zawodem, jak również nie mają na celu uzyskania lub uaktualnienia wiedzy dla celów zawodowych, a ponadto nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach; nie są również objęte akredytacją, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: "ustawa VAT").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00