Wyrok WSA w Opolu z dnia 10 marca 2017 r., sygn. I SA/Op 494/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wójcik Sędziowie Sędzia NSA Gerard Czech Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Protokolant Referent stażysta Alicja Prusak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2017 r. sprawy ze skargi A. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego w imieniu Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) z dnia 29 września 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 200,00 zł (słownie złotych: dwieście 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi złożonej przez A. B. (dalej jako: skarżący, wnioskodawca) jest interpretacja indywidualna nr [...], wydana w dniu 29 września 2016 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego w imieniu Ministra Finansów, uznającą za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku świadczonych przez niego usług konserwatorskich.
Wydanie interpretacji poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:
W ramach złożonego wniosku z 20 lipca 2016 r., uzupełnionego 13 września 2016 r., wnioskodawca wskazał, że jest absolwentem [...] w [...], Wydziału Sztuk Pięknych, kierunek konserwacja i restauracja dzieł sztuki i uzyskał tytuł mgr sztuki w zakresie konserwacji, malarstwa i rzeźby polichromowanej. Od 1998 r. prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod poz. 91.03.Z - "Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych". Wnioskodawca jest twórcą, artystą, plastykiem - konserwatorem dzieł sztuki. W oparciu o umowy o dzieło wykonuje prace konserwatorskie, polegające na pełnej konserwacji zabytków ruchomych, tj. dzieł sztuki malarstwa sztalugowego i ściennego, rzeźby polichromowanej i złoconej, przedmiotów zabytkowych i artystycznych. Polegają one na ochronie zabytków, rozumianej jako działania mające na celu zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku, zahamowanie procesów ich destrukcji, a następnie na działaniach mających na celu wyeksponowanie wartości artystycznych i estetycznych zabytku łub odtworzenie jego części (prace restauratorskie) oraz udokumentowaniu działań. Podkreślono też, iż wykonywane prace są ściśle związane z kulturą i stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Po otrzymaniu wynagrodzenia (honorarium) za wykonanie prac, prawa autorskie do nich przenoszone są na zleceniodawcę. Prawo autorskie obejmuje także opracowaną przez wnioskodawcę, jako konserwatora dzieł sztuki, dokumentację naukowo-historyczną.