Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 28 stycznia 2021 r., sygn. I SA/Ke 307/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Mirosław Surma, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi J.M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2011 r. oraz styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2012 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K. (Dyrektor) decyzją z [...] r. nr [...] uchylił decyzję Naczelnika Ś. Urzędu Celno-Skarbowego w K. (Naczelnik) Nr [...] z [...] r. nr [...] w części dotyczącej określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług wydanej dla J.M. za miesiące: listopad i grudzień 2011 r., styczeń - listopad 2012 r. oraz w części dotyczącej określenia należnego podatku od towarów i usług podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego, o którym mowa w art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług za miesiące: listopad i grudzień 2011 r., styczeń - listopad 2012 r. i w tym zakresie umorzył postępowanie w sprawie. Wskazaną wyżej decyzją organ odwoławczy uchylił decyzję w części dotyczącej określenia J.M. zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2012 r. i określił nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w wysokości 2422 zł; utrzymał w mocy decyzję w części dotyczącej określenia podatnikowi należnego podatku od towarów i usług podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego, o którym mowa w art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług do wpłaty za grudzień 2012 r. w wysokości 249 999 zł.

Dyrektor wyjaśnił, że analiza dokumentów w toku postępowania kontrolnego przeprowadzonego w firmie E.-G. J.M. wykazała, że faktury zakupu oleju napędowego wystawione przez podmioty: F.T. Sp. z o.o. z siedzibą we W., Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowe E. Sp. z o.o. z siedzibą we W., A. Spółka z o.o. z siedzibą w C., M.-O. Spółka z o.o. z siedzibą w O. nie dokumentują transakcji zawartych pomiędzy firmami ujawnionymi w ich treści. Spółki nie funkcjonowały na rynku jako rzeczywiste podmioty zajmujące się handlem paliwami. Wobec powyższego Naczelnik zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustaw z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U.2020.106 t.j.), dalej "ustawa o VAT", zakwestionował podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego w fakturach dokumentujących hurtowy zakup paliw wystawionych przez ww. podmioty za okres od listopada 2011 r. do grudnia

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00