Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 stycznia 2021 r., sygn. I SA/Gd 986/20

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi M.A. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [...] z dnia 18 sierpnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2020 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

M.A. (dalej: Skarżący) wystąpił z wnioskiem o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2020 r. Uzasadniając wniosek wskazał, że jest marynarzem i w 2020r. będzie uzyskiwał wynagrodzenie w związku z wykonywaniem pracy najemnej na podstawie kontraktu o pracę na pokładzie statku morskiego eksploatowanego przez przedsiębiorstwo z faktycznym zarządem w Wielkiej Brytanii. Ponadto wskazał, że zamierza skorzystać z ulgi abolicyjnej w stosunku do dochodów uzyskanych w 2020 r. zgodnie z art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego (dalej: Naczelnik) uwzględnił złożony wniosek i decyzją z dnia 13 maja 2020 r. ograniczył pobór zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w roku 2020.

Organ pierwszej instancji stwierdził, że statek, na którym Skarżący wykonuje pracę jest statkiem badawczym, nie można zatem było przyjąć, że zostały spełnione przesłanki wynikające z art. 14 ust. 3 Konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006r. Nr 250, poz. 1840) - dalej jako "Konwencja".

Następnie Naczelnik przystąpił do oceny przesłanek wynikających z dyspozycji art. 14 ust. 2 Konwencji i stwierdził, że ze zgromadzonych dowodów i wyjaśnień wynikało, iż Skarżący będzie pracować w żegludze międzynarodowej w roku 2020 powyżej 183 dni, a jego pracodawcą jest przedsiębiorstwo "A" Ltd z siedzibą w S., tym samym nie zostały spełnione przesłanki zawarte w art. 14 ust. 2 tej Konwencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00