Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 stycznia 2021 r., sygn. I SA/Gd 851/20

Ulgi podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski (spr.), po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi I. U., A U. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w z dnia 13 lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości z tytułu opłaty od posiadania psów oddala skargę.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawia się następująco:

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, decyzją z dnia 18 lutego 2020 r. Burmistrz orzekł o odmowie udzielenia A. i I. U. ulgi w spłacie zaległości z tytułu opłaty od posiadania psów.

W wyniku rozpatrzenia odwołania A. i I. U. decyzją z dnia 13 lipca 2020 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Podstawą tego rozstrzygnięcie było ustalenie, że organ I instancji dołożył wszelkich starań aby pozyskać i zgromadzić wszechstronny i pełny materiał dowodowy. Wezwania do uzupełnienia dokumentów kierowane do stron postępowania, dysponujących dokumentami i informacjami co do ich sytuacji materialno-bytowej, nie doprowadziły do zamierzonych skutków. Wnioskodawcy nie udokumentowali i nie odpowiedzieli w pełni na wszystkie pytania organu wskazane w otrzymanym wezwaniu. W interesie strony leży zaś podanie wszystkich okoliczności sprawy przemawiających za zrezygnowaniem przez organ z dochodu z tytułu opłaty za posiadanie psów. Kolegium podkreśliło, że wprawdzie obowiązkiem organu I instancji jest ustalenie sytuacji materialnej i finansowej odwołujących się, ale odwołujący się winni współdziałać z organem I instancji i to oni winni przedstawić żądane przez niego dowody.

Kolegium wskazało także, że wprawdzie zasada prawdy obiektywnej nakłada na organ podatkowy obowiązek podjęcia wszelkich niezbędnych kroków do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, nie można jednak tej zasady, w sprawach o umorzenie należności rozumieć w ten sposób, że organ powinien sam z urzędu ustalać wszelkie okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, a aktywność zainteresowanego może ograniczyć się do złożenia wniosku i podania jedynie wybiórczych danych dotyczących sytuacji majątkowej, rodzinnej i zdrowotnej. Ciężar dowodu w zakresie wykazania zaistnienia ustawowych przesłanek umorzenia spoczywa na wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00