Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 stycznia 2021 r., sygn. III SA/Gd 909/20
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla, Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 14 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi M. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 czerwca 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
M. M. (zwana dalej także jako: "wnioskodawczyni", "strona" albo "skarżąca") pismem z dnia 29 kwietnia 2020 r. zwróciła się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej w skrócie - "SKO" lub "organ odwoławczy") z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Burmistrza M. z dnia 26 listopada 2019 r., na mocy której przyznano jej prawo do świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym bratem - Z. K. od 1 listopada 2019 r. do bezterminowo, zaś od 1 lipca 2019 r. do 31 października 2019 r. odmówiono przyznania tego świadczenia.
W uzasadnieniu wnioskodawczyni podniosła, że uchybienie terminu nastąpiło bez jej winy, bowiem adw. M. Ż. z Kancelarii Adwokackiej w L., reprezentujący ją w postępowaniu administracyjnym, wbrew warunkom umowy, z którą z nim zawarła, nie złożył w ustawowym terminie odwołania. O fakcie tym dowiedziała się niedawno od pracownika SKO podczas rozmowy telefonicznej.
SKO pismem z dnia 3 czerwca 2020 r. wezwało wnioskodawczynię o sprecyzowanie wniosku poprzez wskazanie momentu (daty) i okoliczności, w jakich dowiedziała się o wydaniu ww. decyzji, a także nadesłanie odwołania. W odpowiedzi z dnia 12 czerwca 2020 r. strona załączyła odwołanie i wskazała, że o decyzji dowiedziała się 23 lub 24 listopada 2019 r., zaś w okolicach 10 lub 11 grudnia dostała kopię decyzji, co potwierdza pismo z 9 grudnia 2019 r. firmy V. ([...]), informujące o sprawie i honorarium. Następnie od pełnomocnika uzyskała informację, że w sprawie zostanie złożone odwołanie związku z brakiem wyrównania świadczenia za okres odmawiający świadczenia 1 lipca - 31 października 2019 r. Dalej wskazała, że o braku odwołania dowiedziała się dopiero około 24 kwietnia 2020 r., od pracownika SKO. Mimo prób kontaktu z pełnomocnikiem nie uzyskała takiej informacji i nie była świadoma spóźnienia, w związku z czym wniosła niezwłocznie odwołanie.