Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 stycznia 2021 r., sygn. II SA/Gd 726/20
Odpady
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Jolanta Górska sędzia WSA Diana Trzcińska po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego A Spółka z o.o. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 24 lipca 2020 r., nr [...] w przedmiocie usunięcia odpadów 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy z dnia 28 lutego 2020 r., nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego A Spółka z o.o. w K. kwotę 697,00 (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
A., dalej skarżący, wniosło skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 24 lipca 2020 r. utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy z 28 lutego 2020 r. nakładającą obowiązek usunięcia wszystkich odpadów wskazanych w załączniku do decyzji, składowanych na nieruchomości numer [..] i [..], położonej w K.przy ul. K.
Skarga została wniesiona w następującym stanie sprawy:
Wójt Gminy w oparciu o art. 104 k.p.a. oraz art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r., poz. 701 ze zm.) nakazał posiadaczowi odpadów A. usunięcie wszystkich odpadów wskazanych w załączniku do niniejszej decyzji, składowanych na nieruchomości o nr działek [..] i [..], położonej w K. przy ul. K., na terenie gminy K. Jednocześnie zobowiązał do wykonania powyższego obowiązku poprzez przekazanie odpadów, za pośrednictwem podmiotów uprawnionych do ich transportu, podmiotom posiadającym stosowne decyzje administracyjne w zakresie gospodarowania takimi odpadami, wydane na podstawie przepisów ustawy o odpadach lub ustawy Prawo ochrony środowiska (tj. decyzje w zakresie: pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub pozwolenia zintegrowanego - jeżeli pozwolenia te obejmują zbieranie odpadów lub ich przetwarzanie - lub zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów), lub poprzez przekazanie odpadów o kodach 15 01 01, 15 01 03, 17 04 05 i 17 05 04 osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami do wykorzystania na potrzeby własne za pomocą procesów odzysku R1, R5 i R11, zgodnie z wymaganiami określonymi w pkt 27, 28, 38 i 40 załącznika do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. z 2016 r., poz. 93). Określił także, że obowiązek usunięcia odpadów należy wykonać w terminie 2 miesięcy od dnia, w którym niniejsza decyzja stanie się ostateczna oraz wykonanie obowiązku należy udokumentować poprzez przedłożenie Wójtowi Gminy, w terminie 14 dni po upływie terminu wskazanego w niniejszej decyzji, następujących dokumentów: