Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 1 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Wr 437/20
Straż pożarna
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek Asesor WSA Wojciech Śnieżyński po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 1 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. w D. na decyzję D. Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zapewnienia wymaganego ciśnienia wody do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru w hydrantach zewnętrznych I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od D. Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] VII 2020 r. D. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej (dalej jako "DKSP"), po rozpatrzeniu odwołania A sp. z o.o. w D. (dalej jako "skarżąca") od punktu 1. decyzji Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w D. z dnia [...] XI 2019 r. (nr [...]) nakładającej na skarżącą obowiązek zapewnienia wymaganego ciśnienia wody do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru w hydrantach zewnętrznych, w miejscowości J. przy budynkach o numerach: [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] oraz na działkach nr [...] i nr [...] - utrzymał w mocy zaskarżoną część decyzji.
W uzasadnieniu decyzji DKSP wyjaśnił, że w toku czynności kontrolno-rozpoznawczych sieci wodociągowej w miejscowości J. sprawdzono 11 hydrantów zewnętrznych (w tym przy posesji [...] - dwa hydranty nadziemne oraz dwa hydranty nadziemne na działkach nr [...] i nr [...]) stwierdzając w nich brak wymaganego ciśnienia wody. Ustalono przy tym, że miejscowość J. ma 474 mieszkańców, więc kwalifikuje się do kategorii jednostki osadniczej do 2000 mieszkańców. Oznacza to, że hydranty w takiej jednostce powinny posiadać wydajność nie mniejszą niż 5 dm3/s i ciśnienie w hydrancie zewnętrznym nie mniejsze niż 0,1 MPa (megapaskala), przez co najmniej 2 godziny. Wydajność nominalna hydrantu zewnętrznego, przy ciśnieniu nominalnym 0,2 MPa mierzonym na zaworze hydrantowym podczas poboru wody, w zależności od jego średnicy nominalnej (DN), nie może być mniejsza niż: 10 dm3/s (dla hydrantu podziemnego DN 80) oraz 5 dm3/s (dla hydrantu nadziemnego DN 80 na sieci wodociągowej przeciwpożarowej). DKSP powołał się przy tym na wymagania określone w § 9 ust. 2, § 10 ust. 8 pkt. 3 i 4 oraz w załączniku nr 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 VII 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 124, poz. 1030) - dalej jako "RZW". W ocenie DKSP prawidłowo organ I instancji nałożył na skarżącą obowiązek zapewnienia w 11. hydrantach zewnętrznych ciśnienia nominalnego 0,2 MPa mierzonego na zaworze hydrantowym podczas poboru wody. Wynika on bowiem wprost z powołanego wyżej § 10 ust. 8 pkt. 3 i 4 RZW i ma na celu sprawdzenie technicznych możliwości podawania wody o wymaganych parametrach ciśnienia i wydajności. Jest to parametr niezależny od zapewnienia ciśnienia 0,1 MPa, przez co najmniej 2 godziny, wynikającego z § 9 ust. 2 RZW. DKSP omówił przy tym obszernie rozwiązania systemowe związane z zaopatrzeniem w wodę dla celów przeciwpożarowych zaznaczając szczególne znaczenie sieci wodociągowej zaopatrującej ludzi w wodę. Wyjaśnił również, że skarżąca jako właściciel sieci wodociągowej odpowiada za zapewnienie jej zgodności z przepisami przeciwpożarowymi, co znajduje podstawę w art. 3 i 4 ustawy z 24 VIII 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2020 r., poz. 961, ze zm.) - dalej "UOPP".