Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Wa 1065/20

Zatrudnienie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Asesor WSA Karolina Kisielewicz (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia stosunku służbowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...]

Uzasadnienie

J. W. zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z [...] marca 2020 r. (nr [...]), którą organ utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. z dnia [...] grudnia 2019 r. (nr [...]) stwierdzającą wygaśnięcie jej stosunku służbowego.

Z okoliczności faktycznych sprawy wynika, że Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w G. w piśmie z [...] czerwca 2017 r. poinformował J. W. - będącą do dnia [...] marca 2017 r. funkcjonariuszem celnym pełniącym służbę w Izbie Celnej w G., a następnie funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej pełniącym służbę w Izbie Administracji Skarbowej w G., że nie złoży jej propozycji dalszej pełnienia służby (pracy) o której mowa w art. 165 ust. 7 ustawy z 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 ze zm.). W konsekwencji jej stosunek służbowy wygaśnie z dniem 31 sierpnia 2017 r. (art. 170 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 tej ustawy). Wygaśnięcie stosunku służbowego funkcjonariusza traktuje się jako zwolnienie ze służby. Jednocześnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w G. wyznaczył skarżącej, do dnia 31 sierpnia 2017r., miejsce wykonywania obowiązków służbowych w Dziale [...] w Pionie Celno-Granicznym Izby Administracji Skarbowej w G.

J. W. w dniu 9 sierpnia 2017 r. złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. polegającą na nieprzedstawieniu jej propozycji służby w Służbie Celno-Skarbowej. Sąd w wyroku z dnia 20 grudnia 2019 r. sygn. akt III SAB/Gd 53/17 stwierdził, że skoro ustawodawca przewiduje dla zwolnienia funkcjonariusza formę decyzji administracyjnej, a wygaśnięcie stosunku służbowego nakazuje traktować jak zwolnienie za służby, to uznać należy, że pomimo braku jednoznacznej regulacji nakazującej wydanie decyzji stwierdzającej wygaśnięcie stosunku służbowego, organ jest obowiązany wydać decyzję o wygaśnięciu stosunku służbowego. W związku z tym zobowiązał Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. do wydania decyzji dotyczącej stosunku służbowego J. W. i do przedstawienia w uzasadnieniu decyzji powodów niezłożenia funkcjonariuszowi propozycji nowych warunków zatrudnienia (pełnienia służby), w świetle posiadanych kwalifikacji i przebiegu dotychczasowej służby, a także dotychczasowego miejsca zamieszkania (art. 165 ust. 7 ustawy wprowadzającej). Sąd stwierdził, że funkcjonariusz, który w istocie traci swój dotychczasowy status ma bowiem pełne prawo do poznania przyczyn wygaśnięcia stosunku służbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00