Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 11 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Sz 316/20
Opłaty administracyjne; Broń i materiały wybuchowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska Sędziowie Sędzia WSA Stefan Kłosowski Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.) po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu [...] r. sprawy ze skargi R. B. na czynność Komendanta Policji z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty za przechowywanie broni w depozycie I. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności, II. zasądza od Komendanta Policji na rzecz skarżącego R. B. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
UZASADNENIE
Komendant Wojewódzki Policji w S. w piśmie z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] skierowanym do R. B. i J. B. dokonał naliczenia opłaty w kwocie [...]zł, za deponowanie broni w okresie od dnia [...] października 2008 r. do dnia [...] listopada 2017 r.
R. B. (dalej: Strona/Skarżący) pismem z [...] kwietnia 2019 r. zaskarżył w całości do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie ww. czynność Komendanta Wojewódzkiego Policji. Skarżący wniósł o uchylenie w całości tej czynności i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Zaskarżonej czynności zarzucił naruszenie art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o broni i amunicji oraz art. 7 Konstytucji RP.
W uzasadnieniu skargi podał, że [...] października 2004 r. (powinno być 2008 r.) zdał broń - rakietnicę nr [...], kal. [...] mm, na Komendę Wojewódzką Policji w S. , którą znalazł w piwnicy po śmierci ojca. Na Komendzie został poinformowany, że ma zostawić broń do zniszczenia i taki wniosek złożył.
Skarżący przyznał, że Komenda Wojewódzka Policji wielokrotnie informowała go pisemnie o warunkach deponowania broni a on wielokrotnie składał w tej sprawie wyjaśnienia u ówczesnego dzielnicowego Komendy Miejskiej Policji [...], prosząc go o pomoc i interwencję w tej sprawie. Skarżący wyjaśnił, że Wojewódzka Komenda Policji nie mogła zdanej broni zniszczyć, ponieważ miała wiedzę, iż drugim spadkobiercą jest brat J. B.. Wskazał też, że prosił dzielnicowego aby podjął odpowiednie czynności w tej sprawie, ponieważ brat był w bardzo dużym konflikcie z rodzicami oraz z nim, i absolutnie nie miał żadnego wpływu na to aby go zmusić do podpisania oświadczenia odnośnie zniszczenia broni.