Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 grudnia 2020 r., sygn. IV SA/Po 1333/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Józef Maleszewski Sędzia WSA Tomasz Grossmann Asesor sądowy WSA Katarzyna Witkowicz-Grochowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w K. na uchwałę Rady Miejskiej w K. z dnia [...] września 2011 r. Nr [...] w sprawie Statutu Osiedla nr [...] w K. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości.

Uzasadnienie

Rada Miejska w K. , działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 7, art. 35 ust. 1 i 3 i art. 48 ust .1 w zw. z art. 40 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), podjęła w dniu [...] września 2011r. uchwałę Nr [...] w sprawie Statutu Osiedla Nr [...] w K..

W dniu [...] lipca 2020r. do Urzędu Miejskiego w K. złożona została przez Prokuratora Rejonowego w K. skarga na powyższą uchwałę. Skarżący zarzucił istotne naruszenie art. 35 ust. 1 w zw. z art. 5a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminny poprzez niepoddanie projektu statutu Osiedla społecznym konsultacjom z mieszkańcami w sposób, który powinien być uprzednio określony w uchwale Rady, regulującej zasady i tryb przeprowadzenia takich konsultacji.

W oparciu o powyższy zarzut Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności w całości uchwały Rady Miejskiej w K. [...] z dnia [...] września 2011 roku w sprawie Statutu Osiedla Nr [...] w K..

W uzasadnieniu skargi Prokurator rozwinął podniesione zarzuty i przedstawił argumentację na ich poparcie, co jego zdaniem prowadzi do stwierdzenia nieważności zaskarżonej uchwały w całości. Wymóg przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami jednostki pomocniczej powinien być rozumiany jako omówienie z mieszkańcami proponowanych regulacji i umożliwienie mieszkańcom wyrażania opinii na ich temat.

W odpowiedzi na skargę Burmistrz K. wniósł o jej uwzględnienie w całości oraz nieobciążanie Gminy K. kosztami postępowania skargowego. Organ przyznał, że skarga jest zasadna ze względu na trafność zarzutów skarżącego. Nadto poinformował, że Wojewoda W. w dniu [...] listopada 2011r. wydał rozstrzygnięcie nadzorcze nr [...], w którym organ nadzoru stwierdził nieważność § 7 ust. 1 oraz § 45 w zakresie wyrazów "Skarbnik Gminy oraz Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00