Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 10 grudnia 2020 r., sygn. II SAB/Op 65/20

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia WSA Daria Sachanbińska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi A. S. na bezczynność Wojewody Opolskiego w przedmiocie przekazania wniosku o wznowienie postępowania według właściwości oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez A. S. (zwaną dalej także "skarżącą") jest bezczynność Wojewody Opolskiego (zwanego dalej też "organem") w przedmiocie przekazania wniosku z dnia 14 grudnia 2018 r. o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej decyzją Prezydenta Miasta Opola z dnia 14 kwietnia 2014 r., nr [...], zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na przebudowę i rozbudowę budynku gospodarczego w zabudowie zagrodowej oraz wewnętrznych instalacji wod.-kan. i c.o. przy ul. [...] w [...].

Wniesienie skargi poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:

Decyzją z dnia 14 kwietnia 2014 r., nr [...], Prezydent Miasta Opola zatwierdził projekt budowlany i udzielił I. i Z. P. pozwolenia na budowę wyżej wymienionej inwestycji.

Pismem z dnia 14 grudnia 2018 r., A. S., powołując się na art. 227 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm., [obecnie Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm. - dopisek Sądu]), zwanej dalej K.p.a., wniosła do Wojewody Opolskiego skargę na działanie organu architektoniczno-budowlanego w Opolu, domagając się jednocześnie uchylenia decyzji Prezydenta Miasta Opola, jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa. W uzasadnieniu wniosku wskazała, że organ prowadząc postępowanie w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę nie powiadomił sąsiadów o toczącym się postępowaniu, czym naruszono art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Dodała, że jest właścicielem nieruchomości sąsiedniej a przebudowany budynek gospodarczy jest posadowiony w odległości 4 m od granicy jej działki i 5,8 m od budynku mieszkalnego. Budynek gospodarczy został przebudowany a dodatkowo zmieniono sposób jego użytkowania z naruszeniem prawa. Zmianie uległa wysokość i kubatura, a dach według oceny strażaka nie posiada klasy odporności ogniowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00