Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 2 grudnia 2020 r., sygn. I SA/Lu 495/20

Podatek od czynności cywilnoprawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) WSA Andrzej Niezgoda po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi M. N. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej płatnika - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, po rozpoznaniu odwołania M. N., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia [...]. w sprawie orzeczenia o odpowiedzialności skarżącego jako płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych, z tytułu niepobranego podatku za grudzień 2018 r. w kwocie [...]zł.

Jak wynika z akt sprawy i treści zaskarżonego rozstrzygnięcia, orzeczenie o odpowiedzialności skarżącego związane było z ustaleniem, że w dniu [...] r. sporządził jako notariusz akt notarialny nr Rep. A [...], obejmujący sprzedaż działek gruntu rolnego o nr [...], [...] o powierzchni [...] ha położonych w miejscowości K., gmina Ż., nie pobierając przy tym podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tymczasem w roku 2018 krajowy limit skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie został wykorzystany na dzień 7 listopada, wobec czego w przedmiotowej sprawie nie spełniono jednej z przesłanek zwolnienia podatkowego i podatek powinien zostać pobrany. Pomimo wezwania organu I instancji, skarżący nie złożył korekty deklaracji [...] za grudzień 2018 r.

Skarżący w odwołaniu podnosił naruszenie art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej jako u.p.c.c.) w zw. z art. 31 ust. 1 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. W jego ocenie, przestrzeganie krajowego limitu skumulowanej pomocy de minimis w rolnictwie należy do naczelnika urzędu skarbowego, a nie do notariusza, dlatego też brak jest winy notariusza w tej materii. Nie jest zadaniem notariusza badanie czy dany rolnik jest uprawniony do skorzystania z pomocy de minimis. Notariusze działają tylko na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a przepisy te nie odsyłają do ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, czy też do wydanych na podstawie tej ustawy rozporządzeń. Przepisy te nie wskazują również, jakimi dowodami należy potwierdzić okoliczność skorzystania ze zwolnienia podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00