Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Gd 382/20

Czystość i porządek

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Jolanta Górska sędzia WSA Diana Trzcińska po rozpoznaniu w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Gminy z dnia 3 lutego 2020 r., Nr [...] w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w Gminie stwierdza nieważność: § 5 pkt 5 zaskarżonej uchwały.

Uzasadnienie

Rada Gminy podjęła w dniu 3 lutego 2020 r. uchwałę nr XIII/108/2020 w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w Gminie. Uchwała ta została podjęta na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity na dzień wydania aktu - Dz.U. z 2019 r. poz. 506 ze zm., dalej jako: u.s.g.) oraz art. 6r ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity na dzień wydania aktu - Dz.U. z 2019 r. poz. 2010, dalej jako: u.c.p.g.)

Skargę na powyższą uchwałę wniósł Wojewoda zarzucając naruszenie art. 6r ust. 3 i ust. 3b u.c.p.g. i wnosząc o stwierdzenie jej nieważności w całości.

Z treści uzasadnienia skargi wynika, że organ nadzoru zarzuca Radzie Gminy, że uchwalając sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości nie wypełniła w całości delegacji ustawowej.

Stosownie do art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. a u.c.p.g. selektywnie zbierane odpady komunalne obejmują co najmniej: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, odpady opakowaniowe wielomateriałowe oraz bioodpady.

W § 5 pkt 5 uchwały Rada postanowiła, że bioodpady z nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi odbierane będą jeden raz na miesiąc, a w okresie od kwietnia do października jeden raz na tydzień. Rada nie określiła natomiast częstotliwości odbioru bioodpadów z budynków mieszkalnych jednorodzinnych, dla których minimalną częstotliwość odbioru odpadów określa przepis art. 6r ust. 3b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowiący, że dopuszcza się zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów, w szczególności w zależności od ilości wytwarzanych odpadów i ich rodzajów, z tym że w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie może być rzadsza niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadsza niż raz na dwa tygodnie z budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00