Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 18 grudnia 2020 r., sygn. I SA/Bk 865/20

Czystość i porządek

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Marian Zalewski, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz, asesor sądowy WSA Marcin Kojło (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi K. Z. na uchwałę Rady Miejskiej w Ł. z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty 1. stwierdza nieważność § 1 ust. 4 i § 3 zaskarżonej uchwały; 2. oddala skargę w pozostałym zakresie; 3. zasądza od Rady Miejskiej w Ł. na rzecz K. Z. kwotę 780 (słownie: siedemset osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu [...] sierpnia 2019 r. Rada Miejska Ł. podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty.

W skardze datowanej na [...] września 2019 r. K. Z. zaskarżyła powyższą uchwałę w całości zarzucając naruszenie

1) § 131 ust. 1 w związku z § 143 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów

z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (tekst jednolity: Dz. U z 2016 r. poz. 283 ze zm.), poprzez nie zawarcie w zaskarżonej uchwale uzasadnienia,

2) art. 6k ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości

i porządku w gminach (tekst jednolity: Dz. U . z 2018 r. poz. 1454 ze zm., dalej: "u.c.p.g."), poprzez nie uwzględnienie kryteriów określania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wskazanych w art. 6k ust. 2 ustawy lub co najmniej poprzez brak wykazania uwzględnienia tych kryteriów z uwagi na brak uzasadnienia zaskarżonej uchwały,

3) § 6, § 145 ust. 1-2 rozporządzenia w sprawie "Zasad techniki prawodawczej", poprzez redakcję § 1 ust. 2-4 skarżonej uchwały w sposób niezrozumiały dla adresatów.

Mając powyższe na uwadze skarżąca wniosła o stwierdzenie nieważności skarżonej uchwały w całości i o zasądzenie od organu na jej rzecz kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00