Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 listopada 2020 r., sygn. IV SA/Wa 355/20

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anita Wielopolska Sędziowie sędzia WSA Anna Szymańska (spr.) sędzia WSA Tomasz Wykowski po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. w [...] na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę

Uzasadnienie

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na uchwałę Rady Miejskiej w M. Nr [...] z [...] lipca 2014 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta M. - sektor, D w części tj. w zakresie § 9 pkt 4 w zw. z § 23 oraz przyjęciem symbolu literowego U,MN w wersji tekstowej i graficznej przeznaczenia terenu stanowiącego działkę nr ew. [...] położoną w obrębie [...], M. przy ul. M., wniosła [...] sp. z o.o. z siedzibą w M. (dalej: spółka lub skarżąca lub strona).

Skarga wnosi o stwierdzenie nieważności tej uchwały w części tj. w zakresie § 9 pkt 4 w zw. z § 23 oraz przyjęcia symbolu literowego U,MN w wersji tekstowej i graficznej dla działki nr ew. [...] z obrębu [...], oraz zasądzenie zwrotu kosztów postępowania sądowego. Zaskarżonej uchwale zarzucono naruszenie art. 1 ust. 3 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1073 ze zm.) - dalej jako "u.p.z.p." przez przekroczenie władztwa planistycznego i dowolność wprowadzenia zaskarżonych zapisów planu bez realnego uzasadnienia merytorycznego. Następnie art. 1 ust. 2 pkt 6 i 7 u.p.z.p. poprzez brak uwzględnienia walorów ekonomicznych i prawa własności nieruchomości. Dalej naruszenie art. 4 ust. 1 w zw. z art. 6 ust. 2 pkt 1 i 2 u.p.z.p. oraz art. 21 ust. 1, art. 32 ust. 3 i art. 64 ust. 3 Konstytucji RP, a także art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności poprzez uniemożliwienie stronie wykonywania przysługującego jej prawa własności spornej działki zgodnie z jej przeznaczeniem wynikającym z uchwały Rady Miejskiej w M. z [...] września 2005 r. pod przemysł, bazy, składy, usługi produkcyjne, a tym samym naruszenie konstytucyjnej ochrony praw nabytych strony skarżącej. Dalej naruszenie art. 17 pkt 5 u.p.z.p. poprzez brak rzetelnej prognozy skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego, uwzględniającej skutki w zakresie utraty wartości nieruchomości skarżącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00