Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2020 r., sygn. III SA/Wa 830/20

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Kaute, Sędziowie sędzia del. SO Agnieszka Baran (sprawozdawca), sędzia WSA Waldemar Śledzik, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 listopada 2020 r. sprawy ze skargi W. sp. j. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia wygaśnięcia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2009 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez W. sp. j. z siedzibą w W. (dalej jako: "skarżąca") jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z [...] lutego 2020 r. odmawiająca stwierdzenia wygaśnięcia decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z [...] maja 2017 r. określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2009 rok.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

Pismem z 18 września 2019 r. skarżąca wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2017 r. uchylającej w całości decyzję organu pierwszej instancji i określającej zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2009 r. w kwocie 765.175,00 zł.

W uzasadnieniu wniosku skarżąca, powołując się na przepis art. 258 § 1 pkt 1 ordynacji podatkowej, wskazała że organ podatkowy jest zobowiązany do stwierdzenia wygaśnięcia decyzji, jeśli ustali, że decyzja stała się bezprzedmiotowa. W opinii skarżącej, bezprzedmiotowość decyzji powstać może tylko po jej wydaniu i zachodzi wówczas, gdy przestał istnieć jeden z elementów stosunku prawnego będącego przedmiotem decyzji, a zatem podmiot lub przedmiot tego stosunku, albo gdy nastąpiła zasadnicza zmiana sytuacji faktycznej lub prawnej. Tym samym przedawnienie zobowiązania podatkowego ustalonego w decyzji podatkowej powoduje bezprzedmiotowość tej decyzji, a zatem stanowi przesłankę do jej wygaśnięcia. Ponieważ przedmiotowa decyzja dotyczyła podatku dochodowego od osób prawnych za 2009 r. - stwierdziła skarżąca - to zgodnie z art. 70 § 1 ordynacji podatkowej zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2009 uległo przedawnieniu z dniem 31 grudnia 2015 roku. W ocenie skarżącej, zawiadomienie z dnia 24 września 2015 r. o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za 2009 r. zostało doręczone skarżącej z pominięciem pełnomocnika ustanowionego w sprawie, zatem zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie sygn. akt I FSP 3/18 nie wywołało skutku przewidzianego w art. 70 § 6 pkt 1 ordynacji podatkowej. Oznacza to - stwierdziła skarżąca - że decyzja z dnia [...] grudnia 2016 r. Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. została doręczona po okresie przedawnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00