Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 listopada 2020 r., sygn. II SA/Lu 355/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Grymuza Sędziowie Sędzia WSA NSA Maria Wieczorek-Zalewska Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 listopada 2020 r. sprawy ze skargi I. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2020 r., znak: [...] w przedmiocie potwierdzenia prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej I. oddala skargę; II. przyznaje A. O. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie wynagrodzenie z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w wysokości [...] zł ([...]), w tym [...] zł ([...]) należnego podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
I. B. (dalej jako: skarżąca) złożyła w dniu [...] października 2019 r. wniosek o potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wniosek skarżąca ponowiła w piśmie z [...] listopada 2019 r., wskazując, że dotyczy on okresu od [...] grudnia 2019 r., jako "kontynuacji ubezpieczenia, które wygasa [...] grudnia 2019 r.".
Decyzją z [...] grudnia 2019 r. Prezydent Miasta [...] odmówił skarżącej potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych od [...] grudnia 2019 r. motywując rozstrzygnięcie brakiem kontaktu
i możliwością ustalenia sytuacji dochodowej, osobistej rodzinnej i majątkowej oraz brakiem możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, z uwagi na postawę skarżącej.
W odwołaniu od decyzji skarżąca zarzuciła naruszenie szeregu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o pomocy społecznej. Podniosła, że nie było podstaw do przeprowadzenia aktualizacji wywiadu środowiskowego, gdyż nie upłynął okres 6 miesięcy od ostatniej aktualizacji wywiadu, a w dacie wydawania decyzji organ dysponował wywiadem przeprowadzonym w czerwcu 2019 r. Ponadto skarżąca nie unikała przeprowadzenia wywiadu, podejmowała w tym celu kontakt z organem. Nieprzeprowadzenie wywiadu nastąpiło z przyczyn leżących po stronie organu.