Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 listopada 2020 r., sygn. I SA/Gl 869/20
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury, Sędziowie WSA Dorota Kozłowska, Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 listopada 2020 r. sprawy ze skargi L. R. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] r. nr [...] [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Katowicach na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm., dalej: O.p.) stwierdził, że stanowisko L. R. (dalej: wnioskodawca, strona, skarżący) przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2020 r., uzupełnionym pismem z dnia 27 kwietnia 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty kwot zysku wypracowanego przez wnioskodawcę do dnia przekształcenia działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez obniżenie kapitału zapasowego tej spółki jest nieprawidłowe.
We wniosku o wydanie zaskarżonej interpretacji przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, do dnia 1 stycznia 2018 r. prowadził jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: działalność).Dochody uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności wnioskodawcy (dalej także: przekształcany przedsiębiorca), podlegały opodatkowaniu na mocy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 z późn. zm., dalej: u.p.d.o.f.). Jednocześnie, na podstawie art. 24a ust. 4 u.p.d.o.f. w związku z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j.Dz. U. z 2019 r., poz. 351, z późn. zm.). wnioskodawca był obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zyski osiągane przez wnioskodawcę z działalności w części, w jakiej nie były przeznaczane na jego potrzeby prywatne, były kumulowane w ramach działalności (dalej: zyski z działalności lub zysk), tj. nie były przeznaczane i przekazywane do majątku prywatnego wnioskodawcy. Środki te służyły bieżącemu finansowaniu oraz rozwojowi działalności.