Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 października 2020 r., sygn. IV SA/Wr 191/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska Protokolant: Mariusz Sitny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2020 r. w Wydziale IV sprawy ze skargi T. M. na decyzję D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. na rzecz skarżącego T. M. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Z. z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy: przewlekłego zapalenia okołostawowego barku u T.M.

Organ pierwszej instancji ustalił, że T. M. zatrudniony był na podstawie umowy o pracę w Przedsiębiorstwie [...] Spółka z o. o. w R. w latach [...]. Na stanowiskach pomocnik stolarza, operator maszyn w Wydziale [...] (lata [...]) do jego obowiązków należała obsługa maszyn stolarskich i tartacznych, m. in. piły poprzecznej, piły tarczowej, wielopiły, grubościówki, strugarki czterostronnej. W 2005 r. jako brygadzista zajmował się obsługą wózka widłowego, załadunkiem i rozładunkiem materiałów z suszarni drewna, realizacją zleceń produkcyjnych. Od roku 2006 pracował w Wydziale [...] jako operator wózka widłowego oraz operator autoklawów. Do jego obowiązków należał załadunek i rozładunek samochodów ciężarowych oraz obsługa dwóch autoklawów ciśnieniowych do impregnacji drewna (większego o długości około 14 m i średnicy około 1,8 m oraz mniejszego o długości około 7 m i średnicy około 1,2 m). Praca przy obsłudze autoklawów polegała na: załadowaniu wózkiem widłowym materiału do impregnacji do wózków znajdujących się na torowisku, przerzuceniu pasów i spięciu nimi materiału przeznaczonego impregnacji, umieszczeniu za pomocą wciągarki wózków w autoklawie, ręcznym podniesieniu torów, zabezpieczeniu wózków przed wywróceniem się, ręcznym zamknięciu pokrywy autoklawu i jej uszczelnieniu. Po zaimpregnowaniu drewna pracownik powtarzał powyższe czynności w odwrotnej kolejności. Przy obsłudze dużego autoklawu przed wciągnięciem wózków do autoklawu za pomocą wciągarki elektrycznej konieczne było ręczne przeciągnięcie liny między wózkami a torowiskiem. Zainteresowany pobierał od 18 listopada 2011 r. do 17 maja 2012 r. świadczenie chorobowe, a od 18 maja 2012 r do 12 maja 2013 r. świadczenie rehabilitacyjne. Pracę w zakładzie zakończył 12 maja 2013 r. w wyniku rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę bez wypowiedzenia z uwagi na utratę zdolności do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00