Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 października 2020 r., sygn. I SA/Po 40/20
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant sekretarz sądowy Artur Iwiński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 września 2020 r. sprawy ze skargi H. E. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2012-2017 oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z 28 grudnie 2019 r. H. E. na podstawie art.. 72 § 1 pkt 1 , w związku z art. 75 § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r. poz. 800 , ze zm.) dalej O.p. zwrócił się o zwrot nadpłaty za lata 2012-2017 w wysokości [...] zł .
W uzasadnieniu wniosku wskazał, że jest obywatelem s. , a jego miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce. Od 1987 r. do dnia przejścia na emeryturę w 2012 r. pracował w Polsce na umowę o pracę z polskim pracodawcą należącym do międzynarodowej grupy kapitałowej.
Pracownicy spółek grupy kapitałowej, którzy stale wykonują pracę poza krajem pochodzenia obejmowani są dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek śmierci, inwalidztwa oraz osiągnięciem wieku emerytalnego. Wnioskodawca był objęty tego rodzaju ubezpieczeniem od 1987 r. i do 2011 r. spółki dokonywały wpłaty składek na jego ubezpieczenie. Ponadto w 1998 r. dokonano wpłaty dodatkowej jednorazowej składki. Składki przekazywane były na konto emerytalne podatnika, w ramach którego nabywano jednostki funduszy kapitałowych inwestujących w papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego. Na wartość jego konta emerytalnego składa się suma wpłaconych składek oraz dochodów z inwestycji osiągniętych przez fundusze kapitałowe.
Po osiągnięciu wieku emerytalnego podatnik mógł zażądać: jednorazowej wypłaty, w formie dożywotniego systematycznego wypłacania świadczenia lub w formie mieszanej. Podatnik wybrał ostatnie rozwiązanie. W styczniu 2012 r. otrzymał jednorazową wypłatę w wysokości 40% zgromadzonych kwot oraz co kwartał otrzymuje świadczenie dożywotnie, które do tej pory nie było indeksowane o wskaźnik wzrostu cen. Podatnik wypłaty deklarował w złożonych zeznaniach jako podlegające opodatkowaniu i zapłacił od nich podatek obliczony według skali progresywnej.